[Olimpiyatlar||Dünya  Şampiyonaları|| Avrupa Şampiyonaları || Akdeniz Oyunları || Dünya Kupası ||Dünya Ordular Şampiyonası || Dünya Askeri Oyunları]

DÜNYA ŞAMPİYONALARI

SERBEST STİL

 

TARİH

ŞAMPİYONA

YAPILDIĞI YER

26.04.1951

1DÜNYA ŞAMPİYONASI

Helsinki (FIN)

22.05.1954

2 DÜNYA ŞAMPİYONASI

Tokyo (JPN)

01.06.1957

3. DÜNYA ŞAMPİYONASI

Istanbul (TUR)

01.10.1959

4,DÜNYA ŞAMPİYONASI

Tehran (IRI)

01.06.1961

5DÜNYA ŞAMPİYONASI

Yokohama (JPN)

21.06.1962

6DÜNYA ŞAMPİYONASI

Toledo (USA)

31.05.1963

7DÜNYA ŞAMPİYONASI

Sofia (BUL)

01.06.1965

8DÜNYA ŞAMPİYONASI

Manchester (GBR)

16.06.1966

9DÜNYA ŞAMPİYONASI

Toledo (USA)

12.11.1967

10DÜNYA ŞAMPİYONASI

New Dehli (IND)

08.03.1969

11DÜNYA ŞAMPİYONASI

Mar del Plata (ARG)

09.07.1970

12DÜNYA ŞAMPİYONASI

Edmonton (CAN)

27.08.1971

13DÜNYA ŞAMPİYONASI

Sofia (BUL)

06.09.1973

14DÜNYA ŞAMPİYONASI

Tehran (IRI)

29.08.1974

15DÜNYA ŞAMPİYONASI

Istanbul (TUR)

15.09.1975

16DÜNYA ŞAMPİYONASI

Minsk (URS)

20.10.1977

17DÜNYA ŞAMPİYONASI

Lausanne (SUI)

24.08.1978

18DÜNYA ŞAMPİYONASI

Mexico-City (MEX)

25.08.1979

19DÜNYA ŞAMPİYONASI

San Diego (USA)

11.09.1981

20DÜNYA ŞAMPİYONASI

Skopje (YUG)

12.08.1982

21DÜNYA ŞAMPİYONASI

Edmonton (CAN)

26.09.1983

22DÜNYA ŞAMPİYONASI

Kiev (URS)

10.10.1985

23DÜNYA ŞAMPİYONASI

Budapest (HUN)

19.10.1986

24DÜNYA ŞAMPİYONASI

Budapest (HUN)

26.08.1987

25DÜNYA ŞAMPİYONASI

Clermont-Ferrand (FRA)

01.09.1989

26DÜNYA ŞAMPİYONASI

Martigny (SUI)

06.09.1990

27DÜNYA ŞAMPİYONASI

Tokyo (JPN)

03.10.1991

28DÜNYA ŞAMPİYONASI

Varna (BUL)

25.08.1993

29DÜNYA ŞAMPİYONASI

Toronto (CAN)

24.08.1994

30DÜNYA ŞAMPİYONASI

Istanbul (TUR)

10.08.1995

31DÜNYA ŞAMPİYONASI

Atlanta (USA)

29.08.1997

32DÜNYA ŞAMPİYONASI

Krasnojarsk (RUS)

07.09.1998

33DÜNYA ŞAMPİYONASI

Teheran (IRI)

07.10.1999

34DÜNYA ŞAMPİYONASI

Ankara (TUR)

22.11.2001

35DÜNYA ŞAMPİYONASI

Sofia (BUL)

5-7-20002

36 DÜNYA ŞAMPİYONASI

Tahran (İRAN)

12-9-2003

37 DÜNYA ŞAMPİYONASI

Newyork (USA)

26-9-2005

38 DÜNYA ŞAMPİYONASI

Budapeşte (Hungary)

26-28-2006

39 DÜNYA ŞAMPİYONASI

Guanghzou (ÇİN)

27-09-19-2007

40 DÜNYA ŞAMPİYONASI

Bakü (Azerbaycan)

21-27-9-2009

41 DÜNYA ŞAMPİYONASI

Herning (Danimarka)

09-10-2010

42 DÜNYA ŞAMPİYONASI

Moskova (Rusya)

12-18-9-2011

43 DÜNYA ŞAMPİYONASI

İstanbul (Türkiye)

2013-09-16 44 DÜNYA ŞAMPİYONASI Budapeşte (Hungary)
2014-09-08 45 DÜNYA ŞAMPİYONASI Taşkent (Özbekistan)
  46 DÜNYA ŞAMPİYONASI  

 

 

 

DÜNYA SERBEST GÜREŞ ŞAMPİYONALARINDA

DERECEYE GİREN GÜREŞÇİLERİMİZ

 

1951-HELSİNKİ

 

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA YIL

DERECESİ

52

Ali Yücel

1951 HELSİNKİ

1

57

Nasuh Akar

1951 HELSİNKİ

1

62

Nurettin Zafer

1951 HELSİNKİ

1

73

Celal Atik

1951 HELSİNKİ

1

79

Haydar Zafer

1951 HELSİNKİ

1

87

Yaşar Doğu

1951 HELSİNKİ

1

67

İbrahim Zengin

1951 HELSİNKİ

3

Ağır

Adil Candemir

1951 HELSİNKİ

6

 

 

 

 

 

 

 

 

1951-Takım Sıralaması: 1-Türkiye 41 Puan 2-İsveç 35 puan 3-Finlandiya 27 Puan  4-İran 25 puan

 

1954-TOKYO

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA YIL

DERECESİ

52

Hüseyin Akbaş

1954 TOKYO

1

57

Mustafa Dağıstanlı

1954 TOKYO

1

62

Bayram Şit

1954 TOKYO

2

79

İsmet Atlı

1954 TOKYO

2

87

Adil Atan

1954 TOKYO

2

Ağır

İrfan Atan

1954 TOKYO

3

67

Osman Kambur

1954 TOKYO

4

73

Bekir Büke

1954 TOKYO

5

 

 

 

 

 

 

 

 


1954 Takım Klasmanı: 1-Türkiye 37 puan 2-Sovyetler Birliği  35 puan 3-İran 24 puan

 

 

1957-İSTANBUL

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

52

Mehmet Kartal

1957 İSTANBUL

1

57

Hüseyin Akbaş

1957 İSTANBUL

1

62

Mustafa Dağıstanlı

1957 İSTANBUL

1

Ağır

Hamit Kaplan

1957 İSTANBUL

1

67

Hayrullah Şahin

1957 İSTANBUL

2

73

İsmail Ogan

1957 İSTANBUL

2

79

Hasan Güngör

1957 İSTANBUL

3

87

İsmet Atlı

1957 İSTANBUL

3

 

 

 

 

 

 

 

 

1957 Takım Klasmanı: 1-Türkiye 42 puan 2-Sovyetler birliği 35   3-İran 20  4-Bulgaristan 18   5-Japonya 15  6-Almanya 6 puan

 

1959-TAHRAN

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

57

Hüseyin Akbaş

 1959 TAHRAN

1

62

Mustafa Dağıstanlı

1959 TAHRAN

1

52

Ahmet Bilek

1959 TAHRAN

2

Ağır

Hamit Kaplan

1959 TAHRAN

2

67

Hayrullah Şahin

1959 TAHRAN

3

73

İsmail Ogan

1959 TAHRAN

3

87

Bekir Büke

1959 TAHRAN

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1959 takım klasmanı:1-Soyetler birliği 36  2-Türkiye  33  3-Bulgaristan 22  4-İran 20

 

 

1961-YOKOHAMA(JPN)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

62

Yunus Pehlivan

1961 YOKOHAMA

2

Ağır

Hamit Kaplan

1961 YOKOHAMA

2

52

Cemal Yanılmaz

1961 YOKOHAMA

3

57

Hüseyin Akbaş

1961 YOKOHAMA

3

87

Hasan Güngör

1961 YOKOHAMA

3

79

İsmail Ogan

1961 YOKOHAMA

4

67

Hayrullah Şahin

1961 YOKOHAMA

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1961 Takım klasmanı:  1-İran  41 puan 2-Sovyetler birliği 33 pu  3-Türkiye 26  4-Japonya  15 5-Macaristan 13  6-Amerika 11.5 puan

 

 

1962-TOLEDO (USA)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

57

Hüseyin Akbaş

1962 TOLEDO

1

87

Hasan Güngör

1962 TOLEDO

2

52

Satılmış Tektaş

1962 TOLEDO

3

97

İsmet Atlı

1962 TOLEDO

4

Ağır

Hamit Kaplan

1962 TOLEDO

4

63

Seyit Ahmet Ağralı

1962 TOLEDO

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1962 Takım Kls:1-Sov Birliği 29  2-Japonya   26.5   3-İran 15     4-Türkiye 21.5   5-Bulgaristan  19  6-ABD   15 puan.

 

 

1963-SOFYA (BUL)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

52

Cemal Yanılmaz

1963 SOFYA

1

78

İsmail Ogan

1963 SOFYA

3

97

Hamit Kaplan

1963 SOFYA

3

62

Yunus Pehlivan

1963 SOFYA

4

70

Mahmut Atalay

1963 SOFYA

4

87

Ahmet Ayık

1963 SOFYA

5

Ağır

Hamit Aslan

1963 SOFYA

5

57

İzzet Büyükdoğan

1963 SOFYA

6

 

 

 

 

 

 

 

 

1963 Tak Klasman: 1-Sov Birliği 39   2-Bulgaristan 33.5  3-Türkiye 24   4-Japonya 24   5-İran  13.5   6-ABD  11.5

 

 

1965-MANCHESTER (GBR)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

97

Ahmet Ayık

1965 MANCHESTER

1

70

Mahmut Atalay

1965 MANCHESTER

2

57

Hüseyin Akbaş

1965 MANCHESTER

4

63

Seyit Ahmet Ağralı

1965 MANCHESTER

4

78

Yunus Demir

1965 MANCHESTER

4

Ağır

Gıyasettin Yılmaz

1965 MANCHESTER

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1965 Takım Kls:1-İran  30.5   2-Bulgaristan  26.5   3-Sov Birliği  24.5    4-Türkiye  22 Puan  5-Japonya  20.5   6-Macaristan   6.5

 

 

1966-TOLEDO (U.S.A)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

78

Mahmut Atalay

1966 TOLEDO

1

57

Hasan Sevinç

1966 TOLEDO

2

87

Hasan Güngör

1966 TOLEDO

2

97

Ahmet Ayık

1966 TOLEDO

2

63

Nihat Kabanlı

1966 TOLEDO

3

70

Seyit Ahmet Ağralı

1966 TOLEDO

3

52

Mehmet Esenceli

1966 TOLEDO

4

Ağır

Gıyasettin Yılmaz

1966 TOLEDO

5

 

 

 

 

 

 

 

 

1966 Takım Klasman: 1-Türkiye 34    2-Sov Birliği 28.5    3-Amerika  23   4-İran  19   5-Bulgaristan 18.5   6-Japonya 17

 

 

1967-YENİ DELHİ (HİNDİSTAN)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

97

Ahmet Ayık

1967 YENİ DELHİ

1

78

Mahmut Atalay

1967 YENİ DELHİ

4

87

Hasan Güngör

1967 YENİ DELHİ

4

Ağır

Gıyasettin Yılmaz

1967 YENİ DELHİ

5

70

Seyit Ahmet Ağralı

1967 YENİ DELHİ

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1967 Takım Klasmanı: 1-Sov.Birliği 41  2-Japonya 22   3-İran 17   4-ABD 16.5  5-Bulgaristan  15   6-Türkiye  14.5 puan

 

1969 (MAR DEL PLATA)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

 

     
       
       
  İştirak etmedik    
       

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1969 Tak Klasmanı:1-Sov Birliği  44   2-Abd  38   3-İran  37   4-Bulgaristan 27   5-Japonya 25   6-Moğolistan 10

 

 

1970-EDMONTON (CANADA)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

52

Ali Rıza Alan

1970 EDMONTON

1

100

Gıyasettin Yılmaz

1970 EDMONTON

3

130

Ömer Topuz

1970 EDMONTON

5

48

Sefer Baygın

1970 EDMONTON

5

62

Hüsamettin Kaban

1970 EDMONTON

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1970 Takım Kls: 1-Sov Birliği 40  2-Abd   31.5   3-İran 27.5   4-Japonya  27   5-Bulgaristan (25.83)  6-Türkiye 16.5 

 

 

1971-SOFYA(BUL)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

74

Mehmet Uzun

1971 SOFYA

4

100

Gıyasettin Yılmaz

1971 SOFYA

5

130

Alaaddin Yıldırım

1971 SOFYA

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1971 takım klasmanı:1-Sov Birliği 42.5   2-İran  31  3-Bulgaristan 31  4-Japonya  20   5-Moğolistan  19.5   6-Abd  19

 

 

 

1973-TAHRAN (İRAN)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

52

Ali Rıza Alan

1973 TAHRAN

6

62

Erdal Karakaş

1973 TAHRAN

5

82

Mehmet Uzun

1973 TAHRAN

4

90

Asım Bülbül

1973 TAHRAN

6

100

Alaaddin Yıldırım

1973 TAHRAN

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1973 Takım Kls: 1-Sovyetler Birliği 55  2-İran  28    3-Bulgaristan 28   4-Moğolistan  18   5-Abd  16    6-Romanya  11

 

 

1974-İSTANBUL (TÜRKİYE)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

52

Ali Rıza Alan

1974 İSTANBUL

2

82

Mehmet Uzun

1974 İSTANBUL

2

62

Vehbi Akdağ

1974 İSTANBUL

3

90

Mehmet Güçlü

1974 İSTANBUL

3

68

Mehmet Sarı

1974 İSTANBUL

4

130

Alaaddin Yıldırım

1974 İSTANBUL

4

74

Hayri Polat

1974 İSTANBUL

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takım Klasmanı: 1-Rusya 52 puan 2-Bulgaristan 30  3-Türkiye 25   4-japonya 18  5-Moğol 18 6-Romanya 14- 7-iran 12

 

Puanlama: 1948-1987 Arası  puanlama  Birinci 6 -5-4-3-2-1  ilk altı klasmana alınır. 1928-1948 arası ilk üç puanlama tabi en son ise 1987-2011 ilk on puanlamaya tabi ve günümüzdede bu durum devam etmektedir.

 

 

1975-MİNSK (SSCB)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

68

Mehmet Sarı

1975 MİNSK

4

82

Mehmet Uzun

1975 MİNSK

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1975 Takım Kls:1-Sov Birliği 43   2-Bulgaristan  31  3-Japonya 20   4-Moğolistan  19   5-Abd  17   6-Doğu Almanya  16

 

 

1977-LOZAN (İSVİÇRE)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

74

Reşit Karabacak

1977 LOZAN

4

82

Mehmet Uzun

1977 LOZAN

4

90

İsmail Temiz

1977 LOZAN

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1977 Takım Kls: 1-Sov Birliği   46   2-Bulgaristan 23   3-D.Almanya 19  4-Abd  18    5-Japonya  17   6-İran 17

 

 

1978-MEXİCO CİTY(MEKSİKA)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

90

İsmail Temiz

1978 MEXİCO CİTY

3

100

Mehmet Güçlü

1978 MEXİCO CİTY

4

57

Fevzi Gökdoğan

1978 MEXİCO CİTY

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1978 tak Kls:1-Sovyetler Birliği 55  2-D.Almanya 21  3-İran 19   4-Japonya 18   5-Abd 17.5    6-Bulgaristan 17.5

 

1979 (SAN DİEGO) USA

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

       
       
       
       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1979 Takım Kls:1 Sov Birliği 50    2-Abd  35   3-D.Almanya   21   4-Japonya  19.25   5-Bulgaristan  19   6-Polonya 13.5

 

 

 

1981-ÜSKÜP (YUGOSLAVYA)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

52

Aslan Seyhanlı

1981 ÜSKÜP

4

100

Ayhan Taşkın

1981 ÜSKÜP

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1981-Takım Kls  1-Sov Birliği 42  2-Bulgaristan  33   3-Abd   28   4-D.Almanya 17  5-İran 17   6-Japonya 15

 

 

1982-EDMONTON(CANADA)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

90

İsmail Temiz

1982 EDMONTON

4

52

Aslan Seyhanlı

1982 EDMONTON

5

100

Ayhan Taşkın

1982 EDMONTON

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1982 Takım Kls:1-Sov Birliği 55   2-Abd  28  3-Bulgaristan 25   4-D.Almanya 23 5-Japonya  12  6-İran 12 puan

 

 

1983-KİEV (SSCB)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

52

Aslan Seyhanlı

1983 KİEV

5

82

Reşit Karabacak

1983 KİEV

5

90

Hayri Sezgin

1983 KİEV

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1983 Takım Kls: 1-Sov Birliği 56  2-Bulgaristan 34   3-Abd  22  4-Japonya  16  5-Moğolistan  15  6-Polonya 11

 

1985-BUDAPEŞTE (MACARİSTAN)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

62

Selman Kaygusuz

1985 BUDAPEŞTE

6

57

Metin Kaplan

1985 BUDAPEŞTE

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1985 takım kls:1-Sov Birliği 49  2-Abd  30   3-Bulgaristan 28   4-Moğolistan 18   5-Macaristan  17  6-D.Almanya 12

 

 

1986-BUDAPEŞTE (MACARİSTAN)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

74

Selahattin Sağan

1986 BUDAPEŞTE

9

82

Necmi Gencalp

1986 BUDAPEŞTE

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1986 Takım kls:1-S.Birliği  51  2-Abd  34   3-Bulgaristan   25  4-Küba 15  5-D.Almanya  14 6-Kuzey Kore 12

 

 

1987-CLERMONT-FERRAND (FRA)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

57

Ahmet Ak

1987 CLERMONT FERRAND

3

130

Hayri Sezgin

1987 CLERMONT FERRAND

5

74

Fevzi Şeker

1987 CLERMONT FERRAND

6

82

Necmi Gençalp

1987 CLERMONT FERRAND

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1987 takım kls:1-S.birliği  52   2-Abd   41   3-Bulgaristan 18  4-Kuzey Kore  13  5-Güney Kore  12  6-Japonya 11

 

 

1989-MARTİGNY(İSVİÇRE)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

48

İlyas Şükrüoğlu

1989 MARTİGNY

4

68

Rahmi Harunoğlu

1989 MARTİGNY

4

82

Necmi Gençalp

1989 MARTİGNY

4

57

Ahmet Ak

1989 MARTİGNY

5

100

Mahmut Demir

1989 MARTİGNY

5

52

Metin Topaktaş

1989 MARTİGNY

6

62

Metin Kaplan

1989 MARTİGNY

7

90

Mehmet Turkaya

1989 MARTİGNY

8

100

Ayhan Taşkın

1989 MARTİGNY

8

74

Fevzi Şeker

1989 MARTİGNY

10

1-Rusya 79  2-Usa 70 3-Türkiye 49    4-Bulgaristan  42  5-İran 37  6-K.Kore  37

 

1990-TOKYO(JAP)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

130

Sezgin Ayık

1990 TOKYO

3

57

Ahmet Ak

1990 TOKYO

4

82

Sebahattin Öztürk

1990 TOKYO

5

68

Kamil Kocaağaoğlu

1990 TOKYO

6

90

Kenan Şimşek

1990 TOKYO

6

100

Mahmut Demir

1990 TOKYO

7

52

Fikret Mutlu

1990 TOKYO

9

48

İlyas Şükrüoğlu

1990 TOKYO

10

 

 

 

 

 

 

 

 

1990 Takım kls:1-Sov Birliği 80  2-Abd 73   3-Bulgaristan  72

 

1991-VARNA(BUL)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

82

Sebahattin Öztürk

1991 VARNA

3

130

Mahmut Demir

1991 VARNA

5

62

İsmail Faikoğlu

1991 VARNA

6

90

Kenan Şimşek

1991 VARNA

6

74

Turan Ceylan

1991 VARNA

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1991 Takım kls; 1-Sov Birliği  90  2 Abd 67   3- İran 48

 

 

1993-TORONTO (CANADA)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

82

Sebahattin Öztürk

1993 TORONTO

1

100

Ali Kayalı

1993 TORONTO

2

48

İlyas Şükrüoğlu

1993 TORONTO

4

62

İsmail Faikoğlu

1993 TORONTO

4

74

Turan Ceylan

1993 TORONTO

4

130

Sezgin Ayık

1993 TORONTO

6

68

Yüksel Şanlı

1993 TORONTO

8

90

Kenan Şimşek

1993 TORONTO

8

 

 

 

 

 

 

 

 

1993 Takım kls:1-Abd  76  2-Rusya 54  3-Türkiye 51

 

 

1994-İSTANBUL (TÜRKİYE)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

74

Turan Ceylan

1994 İSTANBUL

1

130

Mahmut Demir

1994 İSTANBUL

1

82

Sebahattin Öztürk

1994 İSTANBUL

2

52

Ahmet Orel

1994 İSTANBUL

4

62

Muharrem Demireğen

1994 İSTANBUL

5

100

Ahmet Doğu

1994 İSTANBUL

6

57

İsmail Zurnacı

1994 İSTANBUL

7

68

Yüksel Şanlı

1994 İSTANBUL

9

 

 

 

 

 

 

 

 

1-Türkiye Dünya şampiyonu  53 puan  2-Rusya 53 puan  3-Küba 50 puan  4-İran 50   5-Almanya 38  6-Ukrayna  36-

Türkiye  2 altın ve 1 gümüş ve klaslanda iyi durumu ile takım halinde 1966 yılından bu yana tarihi bir zafer elde ederek

takım halinde dünya şampiyonu olmuştur.Milli takım antrenörleri.1-Yakup Topuz-2.Avni Tarhan-3.Reşit Karabacak

 

 

1995-ATLANTA (USA)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

57

Harun Doğan

1995 ATLANTA

3

68

Yüksel Şanlı

1995 ATLANTA

5

130

Mahmut Demir

1995 ATLANTA

5

52

Metin Topaktaş

1995 ATLANTA

6

62

Muharrem Demireğen

1995 ATLANTA

6

82

Sebahattin Öztürk

1995 ATLANTA

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-Usa  71 puan  2-iran 59  3-Rusya 58 puan  4-Türkiye  35 puan  5.Kuba 34 puan

   

1997-KRASNOJARSK (RUSYA)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

130

Zekeriya Güçlü

1997 KRASNOJARSK

1

97

Ahmet Doğu

1997 KRASNOJARSK

2

76

Kamil Kocaağaoğlu

1997 KRASNOJARSK

4

69

Yüksel Şanlı

1997 KRASNOJARSK

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-Rusya 61 puan  2-Ukranya 45   3-İran 40   4-Türkiye 29   5-Usa 29

 

 

DÜNYA SERBEST GÜREŞ ŞAMPİYONASI

1998-TAHRAN (İRAN)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

58

Harun Doğan

1998 TAHRAN

2

130

Aydın Polatçı

1998 TAHRAN

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-İran 63  2-Rusya 54   3-Usa 43    4-Ukranya 37  5-polonya 22  6-Küba 18- 7-Tüarkiye  15   7-Ermenistan 15 7-Kore 15

 

 

DÜNYA SERBEST GÜREŞ ŞAMPİYONASI

1999-ANKARA (TÜRKİYE)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

58

Harun DOĞAN

1999 ANKARA

1

69

Yüksel Şanlı

1999 ANKARA

3

76

Adem Bereket

1999 ANKARA

3

85

Ali Özen

1999 ANKARA

4

97

Kaşif Şakiroğlu

1999 ANKARA

5

 

Aydın Polatçı

1999 ANKARA

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-Rusya  48  2-Usa   45   3-Türkiye 45  4-İran   34  5-Özbekistan 30 6-G.Kore 28

 

 

DÜNYA SERBEST GÜREŞ ŞAMPİYONASI

2001-PATRAS (YUNANİSTAN)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

63

Mehmet Yozgat

2001 PATRAS

4

69

Ahmet Gülhan

2001 PATRAS

5

54

Mevlana Kulaç

2001 PATRAS

9

76

Gökhan Yavaşer

2001 PATRAS

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-Rusya 51  2-Bulgaristan 46  3-İran 37   4-Gürcistan 31  5-Usa 28  6-Türkiye 27 

 

 

DÜNYA SERBEST GÜREŞ ŞAMPİYONASI

2002-5-7 EYLÜL TAHRAN

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

55

Ersin Çetin

36.Dünya Serbest Güreş Şampiyonası

10

60

Harun Doğan

"

1

74

Ahmet Gülhan

"

3

120

Aydın Polatçı

"

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T1-Rusya 45   2-Geo  3-Küba 26 4-Bulgaristan 22 5-Abd 22 6-Türkiye 21  7-İsveç  20  8-Mısır 9-Uzb 17 10-Arm 16 Klasmanı : 1 İran 43 p  2-Rusya 42 p  3-Küba 34 p 4-Ukrayna 33  5-Gürcistan 32 6-Türkiye 27

 

DÜNYA SERBEST GÜREŞ ŞAMPİYONASI

NEW YORK 12-9-2003

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

55

Ramazan demir

Dünya şampiyonası

8

60

Tevfik Odabaşı

"

6

66

Ömer Çubukçu

"

31

74

Hakkı Ceylan

"

21

84

Gökhan Yavaşer

"

7

96

Hakan Koç

"

27

120

Recep Kara

"

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-GEO  33  2-ABD  31   3-iRAN 21   4-Rusya 30  5-Özbekistan 23 6-Ukrayna  21

Türkiye puan ve madalya sıralamasında 19 sırada yer almıştır.

 

DÜNYA SERBEST GÜREŞ ŞAMPİYONASI

BUDAPEŞTE 26-9-2005

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

55

Abbas Ulucan

Dünya Şampiyonası

20

60

Tevfik Odabaşı

"

10

66

Ömer Çubukçu

"

9

74

Ahmet Gülhan

"

18

84

Serhat Balcı

"

15

96

Fatih Çakıroğlu

"

14

120

Aydın Polatçı

"

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-Rusya 54  2-Küba 39  3-Gürcistan 33  4-Ukranya 27  Türkiye 13 puanla ilk 10 dışında kalmıştır

 

DÜNYA SERBEST GÜREŞ ŞAPİYONASI

GUNGHZOU-ÇİN-26-28-EYLÜL 2006

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

55

Murat Gençtürk

Dünya şampiyonası

27

60

Tevfik Odabaşı

 

15

66

Mustafa Kuyucu

 

22

74

Ahmet Gülhan

 

15

84

Serhat Balcı

 

11

96

M.Sait Bingöl

 

11

120

Recep Kara

 

5

 

     

 

     

 

 

 

 

Takım Sıralaması: 1 Rusya 51 2-İran 44   3-Amerika  35  Türkiye 55 devlet arasında 120 kg Güreşçimiz Recep karanın almış olduğu 6 puan ile 4 ülke ile 14 cüğü paylaşmıştır.

14cü paylaşan ülkeler (Kanada-kore-Moğolistan-Türkiye-Polonya) paylaşmışlardır.

 

2007

27-09-19 2007 Dünya Serbest güreş şampiyonası

Bakü-AZERBAYCAN

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

55

Sezer Akgül

Dünya Şampiyonası

5

60

Tevfik Odabaşı

"

5

66

Ramazan Şahin

"

1

74

Ahmet Gülhan

"

22

84

Serhat Balcı

"

5

96

Hakan Koç

"

5

120

Fatih Çakıroğlu

"

5

 

     

 

     

 

 

 

 

 17-21 Eylül 2007 tarihleri arasında BAKÜ' de düzenlenen dünya serbest güreş şampiyonasında takım şampiyonluğunu Rusya 68 puanla kazanırken,
ikinciliği Türkiye 40 ve üçüncülüğü ise Küba 34 puanla kazandı

 

2009
DÜNYA SERBEST GÜREŞ ŞAMPİYONASI
21-27-Eylül-2009 DANİMARKA (Herning)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

55

Sezar Akgül

Dünya Şampiyonası

2

60

Hakkı Gürel

"

26

66

Muhammed İlkkan

"

5

74

Ender Coşkun

"

20

84

Gökhan Yavaşer

"

7

96

Serhat Balcı

"

3

120

Recep Kara

"

12

 

     

 

     

 

 

 

 

1-Rusya 63 2-Azerbaycan  48   3-İran 40  4-Turkiye 27   5-ukranya 23 puan

 

2010

Dünya Serbest güreş şampiyonası

2010-09-10 Moskova-Rusya

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

55

Sezar Akgül

Dünya Şampiyonası

27

60

Ersin Çetin

"

5

66

Ramazan Şahin

"

19

74

Batuhan Demircin

"

25

84

Gökhan Yavaşer

"

24

96

Sehhat Balcı

"

8

120

Fatih Çakıroğlu

"

21

 

     

 

     

 

 

 

 

 

1-Rusya 66  2-Azerbaycan 42  3-cuba 38 4-İran 28  Türkiye   9 puanla 19 sırada yer aldı

 

12-18-Eylül 2011

Dünya Serbest güreş şampiyonası-İSTANBUL

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

55

Ahmet Peker

Dünya Şampiyonası

18

60

Ersin Çetin

"

19

66

Ramazan Şahin

"

20

74

Batuhan Demircin

"

21

84

Serdar Böke

"

20

96

Serhat Balcı

"

2

120

Fatih Çakıroğlu

"

7

 

     

 

     

 

 

 

 

1-Rusya  43  2-İran 41  3-Usa 38  4-Azerbaycan 37  5-Gürcistan 34  ------------------------Türkiye 13 puanla takım halined 10 sırada yer almıştır

 

2013-09-16

DÜNYA SERBEST GÜREŞ ŞAMPİYONASI (Budapeşte)

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

55

Sezer Akgül

Dünya Şampiyonası

3

60

Erhan Bakır

"

18

66

Yakup Gör

"

13

74

Soner Demirtaş

"

19

84

Serdar Böke

"

9

96

Rıza Yıldırım

"

19

120

Taha Akgül

"

3

 

     

 

     

 

 

 

 

1-İran 46   2-Rusya  44   3-Geo  29  4-Ukrayna 27  5-Abd  25  6-Hindistan 23 7-Küba 19  8-Moğolistan 19  9-Ermenistan 18  10-Türkiye 18

 

2014-09-08

DÜNYA SERBEST GÜREŞ ŞAMPİYONASI

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

57

Ahmet Peker

Dünya Şampiyonası

29

61

Münir Recep Aktaş

"

12

65

Mustafa Kaya

"

5
70 Yakup Gör

"

2

74

Soner demirtaş

"

20

84

Selim Yaşar

"

3

96

Şamil Erdoğan

"

3

120

Taha Akgül   1

 

     

 

 

 

 

 1-Rusya  62   2-İran  45  3-Türkiye 41   4-Azerbaycan 36  5-Küba 31  6-Moğolistan 29  7-B.Rusya 28  8-Geo 23  9-Ukr 20 10-Usa-20

 

2015

Dünya Serbest güreş şampiyonası

 

 

KG

ADI SOYADI

ŞAMPİYONA

DERECESİ

55

 

Dünya Şampiyonası

 

61

 

"

 

65

 

"

 

70

 

"

 

74

 

"

 

84

 

"

 

96

 

"

 

120