ÇEVİRİ
Prof.Dr.Mehmet Akif ZİYAGİL

Amasya Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Öğretim Üyesi,

Türkiye Güreş Federasyonu Bilim Kurulu Üyesi.

 

 

                              Avni TARHAN

                             HABER ANALİZ

 

 

FILA ULUSLARARASI GÜREŞE YENİ BİR STİL EKLEDİ,

PLAJ GÜREŞİ (BEACH WRESTLING)

 

Yunanistan’ın başkenti Atina’da 20 Ağustos 2004 tarihinde yapılan FILA Kongresinde Uluslararası güreşe “Plaj Güreşi” diye yeni bir stilin eklenmiştir.

Uluslararası Güreş Federasyonu kısa adıyla FILA, uluslararası güreşle ilgili dünyadaki tüm ülkeleri temsil etmektedir. İsviçre’nin Lozan kentinde merkezi bulunan bu organizasyonun başkanı Raphael Martinetti’dir.

Plaj güreşiyle ilgili özel kurallar ve müsabaka programıyla ilgili detaylı bilgi henüz mevcut değildir.

Aşağıda sunulacak bilgi FILA Kongresinde onaylanan ve kabul edilen dokümandan ibarettir.

 

FILA Programında “Plaj Güreşi’nin” Tanıtımı

 

Önsöz

 

İnsanlık tarihinin başladığı günden beri tüm kıtalarda güreş  toprak, kumsal, saman ve talaş serili zeminlerde geleneksel biçimlerde yapılmaktadır. Bugün basit kurallarıyla bu stiller büyük halk kitlelerinin ilgisini çekmektedir. Bu sebeple FILA Bürosu teknik araçlar olmaksızın her yerde rahatlıkla uygulanabilen ve özelliklerini geleneksel güreşlerden alan “Plaj Güreşini” düzenlemiş ve geliştirmiştir.

Bu güreş stili;

 

”Bayan ve Erkekler için Plaj Güreşi Kuralları”

 

Yaş Grupları

 

Sıkletler

 

Sorumlu şahıs güreşe katılanları iki grubu ayırır;

Müsabaka Türleri

 

·        FILA tarafından tanınmamış ve lisanssız tüm katılımcılara açık turnuva ve şampiyonalar,

·        FILA tarafından tanınmış Ülke Federasyonlarının sporcularına açık turnuva şampiyonalar,

 

Müsabaka Kıyafeti

·        Erkekler için her hangi bir aksesuar gerektirmeyen mayo,

·        Bayanlar için her hangi bir aksesuar gerektirmeyen tek veya çift parçalı mayo,

 

Müsabaka Alanının Yüzeyi

 

Kumsalın üzerinde, 6 metre çapındaki bir daire,

 

Müsabaka Sistemi

 

Doğrudan elemeli müsabaka sistemi. Yarı finalistlere yenilenlerin her ikisi de üçüncülüğü paylaşır.

 

Erkek ve Bayan Güreşçilerin Tanınması veya Kimlik Tespiti

 

Güreşçiler gruplara ayrıldıktan sonra, her güreşçi farklı gruplar için 1’den başlayan numaralı diz bandını alarak dizinin etrafını saracak şekilde takar. Her maçtan sonra kaybeden diz bandını hakeme teslim eder.

 

Hakemlik

 

Resmi görevli hakem olarak görevini yerine getirir ve kararlarına itiraz edilemez.

 

Müsabaka Kazanma Biçimleri

 

Plaj güreşi ayakta başlar. Şu yollarla galibiyet elde edilir;

·        Her İki omuzun yere temas ettiği düşüşle,

·        Müsabaka sırasında rakibinin vücudunun bir kısmını yere iki defa temas etmesini sağlayacak atışla. Hücum sırasında atak yapan güreşçi bir veya iki dizini de yere koyabilir.

·        Eğer bir güreşçi başarılı şekilde rakibini iterek onun bir ayağını müsabaka alanının dışına iki kere çıkarırsa,

·        Atışla rakibin müsabaka alanının dışına çıkarırsa,

·        Müsabakanın 3’üncü dakikasının sonunda, bir güreşçinin diğerine göre daha aktif olduğuna hakemin karar vermesiyle,

 

 

Yasaklar

 

·        Tekme veya yumruk atmak,

·        Yüze ve saçlara hücum etmek,

·        Yağ ve kaygan maddeleri vücuda sürmek,

·        Eklemlerin çıkması yol açan tutuşlar yapmak,

·        Her hangi bir sebeple müsabakayı durdurmak yasaktır.

 

Derecelendirme

 

·        Hafif ve ağır sıkletlerin her biri için bir 1’inci, bir 2’nci ve iki 3’üncü ilan edilir.

·        Her iki kategorinin birincisi turnuvanın mutlak galibini belirlemek için güreşmek zorundadır.

·        Hafif sıkletin 1’incisi ağır sıkletin 1’incisine karşı

·        Hafif sıkletin 2’incisi ağır sıkletin 2’incisine karşı maç yapar.

Yukarıda FILA’nın açıkladığı kadarıyla tanıtılan plaj güreşi “Türk İnsanı için uygun mu?” sorusunu akla getiriyor. Elbette bu konuda farklı görüşler olabilir. Serbest ve Greko-Romen’i yapan plaj güreşini de  rahatlıkla yapabilir. Kısa süre içerisinde güreşçilerin sonuca gitmesini mecbur kılan basit kurallarıyla sadece plajlarda değil kumun olduğu her yerde insanlarımızın büyük ilgisini çekeceğini düşünüyorum. FILA’nın plaj güreşinde yaptığı zaman sınırlaması ve kurallardaki düzenlemeleri karakucak için geçmişte yapmış olsaydık, geleneksel güreşimiz olimpik güreş stillerinin alt yapısını oluşturabilirdi. Bu stilde sıkletlerin olmaması kilo düşmenin güreşçilerin gelişimleri ve performansları üzerinde oluşabilecek her türlü riski ortadan kaldırmaktadır. Özellikle yıldızlar kategorisindeki 15 yaş ve altı güreşçiler çok yararlı olacaktır. Plaj güreşinde, karakucak ve yağlı güreş müsabakalarında kullanılan boy kriterine ilaveten yaş sınırının da getirilmesi daha bilimsel bir yaklaşım olacaktır. FILA’nın yeni stilin sıklet düzenlemesiyle ilgili en büyük hatası da yıldızlar kategorisinde 10 yaşındaki biriyle 15 yaşındaki bir gencin mücadele edebileceğini düşünmesidir. Ergenlik öncesi çocukların kuvveti fiziksel, cinsel büyüme ve gelişmenin fazla olduğu adolesanlardan daha düşüktür. Yaşın sebep olabileceği kuvvet farklılıklarını en aza indirmek için yaş gruplarının 2’şerli düzenlenmesi daha fizyolojik olacaktır. Örneğin; 12-13 yaş, 14-15 yaş gibi.

Plaj güreşi müsabaka başladığı andan itibaren en yüksek oranda sporcuların kondüsyonel, teknik ve taktik mücadelesine ihtiyaç duymaktadır. Rakibin bir ayağının 6 metre çapındaki müsabaka alanının dışına 2 kere çıkarılması veya atışla rakibin bu alan dışına çıkmasını sağlanması durumunda galip gelinmesi Japonların SUMO güreşine olan benzerliği akla getirmektedir. Bu kurallar müsabakanın başlangıcıyla birlikte güreşçinin çok dengeli duruş pozisyonu almasının, rakibin ayakta bloke edilmesinin, patlayıcı kuvveti ve çevikliğini kullanmasının, ayakta güreşte çok becerili olmasının, çok kısa sürede doğru kararlarla atak ve kontra-atak yapabilmesinin önemini ortaya koymaktadır. Bu güreşte, büyük oranda anaerobik (oksijensiz) enerji üretimi baskın hale gelmektedir. Kısaca dengeli, hızlı, çevik, ayakta güreş tekniklerini etkin olarak uygulayabilenlerin başarılı olacağı, heyecanlı ve zevkli bir güreş stilini seyretmeye hazır olun.

TÜRKİYE ELİNDEKİ DEĞERİN KIYMETİNİ BİLEMEDİ.

Karakucak , yağan kar üzerinde karakucak, Yağlı güreş, Kısa Şalvar güreşi, Karakucak güreşi gibi Dünyada eşi bulunmaz güreş türlerinin yapıldığı Türkiye Fila’nın Plaj güreşinde eğer format olarak Karakucak güreşini önerebilseydi Karakucak güreşimiz bu gün Dünya genelinde yapılan Aynı Japonların Sumosu gibi Dünya şampiyonluğu organize edilene bir güreş olurdu.Fila Plaj güreşinden sonra kim bilir nereye yönelir? 2005 yılı itibarı ile Yine saçmalıklarla dolu Tenisi andıran bir kural değişikliğine gidilmiş durumda.Güreşten anlamayanlar bu mübarek sporla dama taşı gibi oynayıp duruyorlar.Nasılmı?. bir ileri , bir geri.

AVNİ TARHAN

HABER ANALİZ 13 EYLÜL 2004