TÜRKİYE GÜREŞ FEDERASYONU

EĞİTİM VE BİLİM KURULU

 

PROJE

İLKÖĞRETİM OKULLARINDA

GÜREŞ DERSİ EĞİTİMİ ve ÖĞRETİMİ

( 7 YAŞ GÜREŞE BAŞLAMA )

 

HAZIRLAYANLAR

Doç. Dr. OSMAN İMAMOĞLU

( Proje Sorumlusu )

Yrd. Doç.Dr. RAMAZAN SAVRANBAŞI

Dr. ŞEVKİ KOLUKISA

Öğrt. Gör. SEBAHATTİN KASAP

Öğrt.Gör. MEHMET ÖZDEMİR

 

BÜYÜK ANADOLU OTELİ

ANKARA

Giriş:

Güreş Dünya tarihinde Türklerin en çok madalya aldığı bir spor dalıdır.Türk güreşi ülkemize 27 Olimpiyat,37 Dünya ve 50 Avrupa şampiyonluğu kazandırmıştır. Bir zamanlar dünya arenalarında Türkün yenilmezliği konuşuluyordu.Hatta Türklerin karşısına çıkmak talihsizlik olarak nitelendiriliyordu. Türk ismi ile güreş kelimesi adeta özdeşleşmişti. “Türk gibi kuvvetli,siyah saçlı kuvvet ilahları, Bir Türk’ten kuvvetli kimdir? İki Türk” gibi atasözleri bu başarının ürünü idi. Bu nedenle Türkiye için güreşte başarılı olmak kaçınılmaz bir sonuçtur. 1936 Berlin olimpiyatları ile başlayan başarı grafiğimiz 1970’li yıllarda çöküşe geçmiştir. 1987 yılında başlatılan karakucak projesi ve güreş eğitim merkezleri öncülüğünde biraz kıpırdanma olmuştur. Ülkemizde sanayileşme ile birlikte sosyo-ekonomik,sosyo-kültürel,iç göç, iletişim teknolojisi gibi değişimler yaşanmıştır. Bir çok sosyal kurum gibi Türk güreşi de bu değişimden etkilenmiştir. Özellikle güreşin kaynağı yer değiştirmiştir. Güreşin kaynağı artık zeki ve yetenekli çocukların okuduğu ilköğretim okulları olmalıdır. Özellikle yatılı bölge ilköğretim okulları. Günümüz şampiyon güreşçilerin geçmişini incelediğimizde çocuğun güreşe erken yaşta başlayarak pedagojik bir eğitim ve antrenman sürecinden geçtiğini görürüz.Bu nedenle güreşte başarılı olmak için ilköğretim okullarına güreşi bilimsel olarak sokabilmek durumundayız. Güreş eğitim kurumlarına giremezse bireysel uygulanmalarımız bilimsel metotlar karşısında başarılı olamayacaktır. Karakucak projesi olarak başlayan güreş eğitim merkezlerine öğrenci seçimi Milli Eğitim Bakanlığı ile Türk güreş federasyonunun ortaklaşa yaptığı başarılı bir organizasyondur. Yetenekli çocukların seçilerek organize bir program ile okul- spor olgusunun sağlıklı bir şekilde yürütülerek Türk güreşine madalya olarak yansıyabildiği görülmüştür. Erken yaşta yetenekli çocukların seçimi ve onların Milli eğitim amaç ve ilkeleri içerisinde hem eğitilmeleri hem de şampiyon güreşçiler doğması arzulanan bir durumdur. Bu amaçla Türk Güreş Federasyonu; erken yaşta güreşe başlama, güreşte yetenek seçimi, okul- güreş eğitimi ve organizasyonu konularındaki 12 yıllık deneyimden hareketle güreşi ilköğretimin ilk basamağından başlatarak, Ata sporumuzda sürekli başarıyı teminat altına almayı hedeflemektedir. Ayrıca güreşin büyük kitlelere yayılması ve ülkemizin moral değerinin yükseltilmesi de amaçlanmaktadır.

Güreş insanın tüm özelliklerini geliştirmesini zorunlu kılan bir spor dalıdır. Yıllarca Dünya ve 3 kez Olimpiyat şampiyonu olan büyük güreşçi Medvet’e güreş size ne kazandırdı şeklinde bir soru sorulduğunda “Bana ait olan her şeyi” şeklinde cevapla güreşin bireye kazandırdığını özetlemiş oldu.

Uzmanlar diğer spor branşlarına nazaran güreşin gençlerin motor kapasitelerinin geliştirilmesinde çok daha etkili olduğunu ispatlamıştır. Plato gibi filozofların, Atatürk, Abraham, Lincoln gibi devlet adamlarının, Lav Tolstoy, Pushkin, Albert Dürer gibi yazar ve ressamların güreşe olan tutkuları tesadüf değildir. Güreş sadece hız, kuvvet ,esneklik, dayanıklılık gibi fizik özellikleri mükemmelleştirmekle kalmayıp, cesaret, alçak gönüllülük, kendine güven gibi özellikleri de geliştirir. Diğer spor dallarında vücut yapısı sporcuların başarısını sınırlayan faktördür. Fakat ideal spor olan güreşte bu değişiktir. Zeki bir güreşçi eğer kısa boyluysa bu özelliğini, eğer uzun boyluysa bu özelliğini avantaj olarak kullanabilir. Aslında güreşçi zeka ve yaratıcı gücü ile tüm özelliklerini avantaj olarak kullanabilir. İnsanın yaratma gücüne böylesine açık başka bir spor yoktur. Bir İtalyan atasözü sanki güreş antrenmanını tanımlamaktadır “Antrenman bir çok ilacın yerini tutabilir, ancak antrenmanın yerini tutacak hiçbir ilaç yoktur”.

Güreş insanlara birçok özellikler hatta diğer sporlardan daha fazla şeyler kazandıracaktır. Bunun için disiplinli bir çalışma, düzenli antrenmanları takip etmek ve teknikleri dikkatle izlemek gerekmektedir. Güreşte “Kazanmak isteyen her şeyden önce kendini yenmelidir” temel prensiptir.

 

TÜRKİYEDE İLKÖĞRETİMDE BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÇALIŞMALARININ MEVCUT DURUMU

T.C Milli Eğitim Bakanlığı 2001-2002 Öğretim yılı İlköğretim Kurumları-Ortaöğretim kurumları spor yarışmaları programında Kategoriler ve Doğum tarihleri:

a) Küçükler kategorisi:İlköğretim okullarının 1991-1992-1993-1994-1995 doğumlu öğrencileri (Daha büyük ve daha küçük doğumlular yarışmayacak).

b) Yıldızlar kategorisi: İlköğretim okullarının 1987-1988-1989-1990 doğumlu öğrencileri (Daha büyük ve daha küçük doğumlular yarışmayacak).

c) Gençler kategorisi: Ortaöğretim okullarının hazırlık ve 1.,2.,3.,4. sınıfları).1984-1985-1986-1987doğumlular.

T.C Milli Eğitim Temel Kanunu gereğince ilköğretim okullarında( 8 yıllık) beden eğitimi ders programı ile egzersiz çalışma programı planı:

İlköğretim süresi 2 kademe ( 1-5 sınıf ve 6-8 sınıf ) 3 devre olarak planlanmıştır.

I. devre ( 1-2-3 sınıf ) beden eğitimi içeriği :

a- Çocuğun günlük yaşamda ihtiyaç duyduğu temel hareketleri ( yürüme koşma, çökme,kalkma, eğilme gibi) düzenli bir şekilde verme

b- Vücuda esneklik ve rahatlık sağlayacak jimnastik hareketlerini verme

c- Eğitsel oyunların verilmesi

d- Temizlik öğütleri ve su kullanma alıştırmaları

II. Devre içeriği ( 4-5 sınıf ):

a- Eğitsel kolay alan oyunları

b-Bazı spor branşlarının ( Atletizm,basketbol, Hentbol,Masa tenisi, Voleybol ve 8 yıllık eğitim uygulaması ile Futbol eklendi ) temel hareketlerinin öğretimi ve eğitimi

c- İlk yardım uygulamaları ve sağlık bilgisi verilmesi

d- Halk oyunları ve mahalli oyunların verilmesi

e- İzcilik çalışmaları

Not : İlköğretimin ilk kademesinde (1-5 sınıflarda ) bu branşların spor karşılaşmaları ilkokullar arası bölgeler, gruplar ve Türkiye şampiyonaları şeklinde yapılmaktadır.

 

III.Devre içeriği ( 6-8 sınıf):

a-Jimnastik temel çalışmaları

b-Atletizm ve koşu çalışmaları

c- Kuvvet ve temel kondisyon çalışmaları

d- İlkokullarda temel eğitimi yapılan sporların ve bunlara ek olarak güreş,judo,yüzme sporlarının temel hareketlerinin eğitimi ve öğretimi

e-Halk oyunları ve folklor çalışmaları

f- Sağlık bilgisi, ilk yardım uygulamaları ve yaralı taşıma ve kurtarma çalışmaları

g- İzcilik çalışmaları

Not : Bu dönemde eğitimi ve öğretimi yapılan sporlar ile halk oyunları yarışmaları okullar arası bilge içi, gruplar ve Türkiye şampiyonası şeklinde organize edilmektedir.

Egzersiz Çalışmaları : İlköğretimde beden eğitimi derslerine bağlı kalarak ders dışı haftada 6 saat egzersiz çalışması adı altında spor çalışmaları beden eğitimi öğretmenleri tarafından verilmektedir.

Türkiye’de İlköğretim Okullarında güreşe başlama yaşı ve güreş faaliyetleri:

Güreşte aşağıdaki tablodaki yaş grupları geçerlidir. Hem serbest hemse grekoromen güreşi yapılmaktadır.

Tablo 1:Güreş branşı için 2001-2002 Öğretim Yılı okul spor faaliyetlerinin kategori ve yaş durumu

Branş

Küçükler

Yıldızlar

Gençler

ıklamalar

Güreş

13-14 yaş:

1988-1989

15-16 yaş:

1986-1987

17-18 yaş:

1984-1985

Yaş terfisi yoktur

Güreş faaliyeti okullarda 6. sınıfta başladığı görülüyor. 6. sınıf yaş olarak 13 yaşa tekabül etmektedir. XII. Ünitede güreş faaliyeti var. Ayrıca bu ünite faaliyetleri erkek öğrencilere uygulanacağı belirtilmektedir.

Ünite faaliyetleri:

Amaç olarak birincisi “güreşle ilgili yarışma ve oyun kuralları bilgisi” belirtilmektedir.

Davranışlar:

1.Güreşi tanımlama

2.Yarışma kilolarını söyleme

3.Güreş kıyafetlerini söyleme

4.Güreş çeşitleri adlarını söyleme

İkinci amaç olarak “Güreş ile ilgili temel beceriler edinebilme” verilmiştir.

Davranışlar:

1.Alçak-Orta-Yüksek duruşları yapma

2.Temel duruşları yapma

3.Tek dalma

4.Çift dalma

5.İçten ve dıştan dalma

Üçüncü amaç olarak “Güreşle ilgili koordinasyonu geliştirme” verilmiştir.

Davranışlar:

1.Eşleyerek oyun formu içinde:Tek ve çift dalma ve savunmasını uygulama

2. Eşleyerek oyun formu içinde:İçten ve dıştan dalma ve savunmasını uygulama

3. Eşleyerek oyun formu içinde:Koltuk altından arkaya geçişi uygulama

Dördüncü olarak “Güreş yapmaya istekli olabilme” verilmiştir:

Davranışlar:

1.Güreşe hazırlayıcı oyunlar oynama

2.Kol,bacak ve gövde bölümlerinin tutarak çeşitli şekillerde çekişme,itişme ve eşi kaldırma

Beşinci olarak “Güreşirken dostça oynama,kazananı kutlama,kaybetmeyi kabullenme” belirtilmiştir.

Davranışlar:

1.Kazanmak için kural dışı yollara baş vurmama

2.Yarışmalarda kaybettiğinde ileride başarılı olabilmek için daha çok çalışmaya istekli olma

3.Yarışmalarda başarının sevincini,kaybetmenin üzüntüsünü arkadaşlarıyla paylaşma

4.Yarışmalarda rakiplerine saygılı olma.

5.Yöneticilerin ikazlarına ve hakem kararlarına saygılı olma.

6.Başarılı olduğunda aşırı öğünmeme

ÇOCUKLARIN SPORA ERKEN YÖNELMESİNDE GÜNÜMÜZ EĞİLİMLERİ:

Çağımızda çocuklar bir önceki nesil çocuklarına göre hem daha uzun ve ağır hem de onlara göre daha erken gelişim göstermektedirler. Fakat bu bütün dünya çocuklarında görülmüyor. Bu durum gelişmiş ülkelerdeki çocuklarda bulunmaktadır. Gelişmekte olan ülke çocukları böyle bir şeye eğilim göstermedikleri gibi bazı durumlarda yapılarında düşüş göstermişlerdir. Bunun için sayısız sebep olabilir. Fakat bu büyük ölçüde nesilden nesile gelişmeyen beslenme alışkanlıklarının hayat standartlarına getirdiği küçük gelişmelerin yansımasıdır. Bu değişiklerin doğuşta oldukça az fakat ergenlik çağı öncesi dönemden oldukça artış gösterdiği belirtiliyor. En büyük boy ve ağırlık farklılıkları 11 ile 15 yaş arası tespit edilmiş ve bu gelişmiş ülkelerde bütün sosyoekonomik sınıf ve ırklarda net bir şekilde görülmektedir. Günümüzde çocuklar 100 yıl önce geliştiklerinden daha hızlı gelişiyorlar. Ergenliğe erme yaşı örneğin, Avrupa milletlerinde hesaplanmış 15,5-17,4 yaş oranından 12,5-14 yaş oranına düşmüştür. Günümüzde erkeklerin gelişim eğilimi şüphesiz varolsa da onların gelişim eğilimi bilgileri belirsizdir. Erkeklerin günümüzde ses değişimin başlangıç yaş averajı ( 13 yaş civarı ) 100 yılı aşan bir dönem öncesi erkeklerin ses değişikliğini başlama yaş averajından ( 18 yaş civarı ) oldukça düşük olduğu not edilebilir. Geçmiş 20 yıl içerisinde boy, ağırlık ve gelişimde çok küçük çapta gelişimler olmuştur. Bu muhtemel gelişimi engelleyici sebeplerin ayırt edilmiş olması ve düzenli beslenme ile sağlık faktörlerinin doruk noktasına ulaştırılmış olmasındandır.

Çocuk Yaşta Güreşe Başlamak İçin Nedenler:

Eğitim bakımından olduğu kadar, spora ait (Burada güreşe ait) verimin niteliği ve düzeyi bakımından da antrenmana erken yaşta başlama nedenleri için gerekçeler:

1-Çocuk da güreş için gerekli olan öğrenme ve verim motivasyonu geliştirilmezse, üst düzeyde güç geliştirmeye uygun yaşlara gelindiğinde kişi kendini güreşe adaması söz konusu olamaz.

2-Güreşteki temel teknikler yanlış ve kontrolsüz olarak öğrenilirse, yanlış hareket biçimleri ortaya çıkar,buda güreşçiyi strese skor, güreşçi özgüvenini kaybeder. Daha sonra bu yanlışları düzetmekse çok zor olur.

3-Spor veya özelde güreş çocuğun büyümesinde, olgunlaşmasında bilişsel gelişiminde ve sosyalleşmesinde önemli rol oynayacağı için onun hayatına erken yaşlarda kademeli olarak girmelidir.

4- Üst düzeyde verimlilik yaşının ulusal ve uluslararası organizasyonlarda erken yaşlara kaydırılması.

5- Bir çok ülkede çocuklar için de turnuvaların düzenlenmesi, bu yarışmalara hazırlıklı gidilmesi isteği.

6- Küçük yaşta belli bir spora yönelme ve bu spor dalında üstün başarılar sergilemesi konusunda çocuğun yakın çevresinin isteği: ( çoğu kez kendileri için prestij sağlaması amacıyla)

7- Hırslı ana-babaların kendi başarı duygularını tatmin etmek için çocuklarını yıldız sporcu olmaya zorlamaları.

Bu gün ulusal ve uluslar arası düzeyde başarıya ulaşmada güreşçiler için gerekli özellikler:

Yaptığı güreş çeşidi için fizyolojik ve psikolojik özellikleri uygun olmak

Güreş dalı için eksiksiz bir fiziğe uygun kas tipine sahip olmak.

Gerekli psikolojik ve moral özelliğine sahip olmak

Güreşçi mümkün olan en küçük yaşta ve ön görülen yaş da başlamak.

Güreşin teknik ve taktiğine iyice sahip olmak.

Uzun yıllar sistemli planlı ve usanmadan hazırlıklarını eksiksiz olarak yapmak. Ortaya çıkabilecek eksiklikleri gidermek.

Uzun yıllar güreş için gerekli müsabaka deneyimi almak

Haftada sayıca çok yani daha sık antrenman yapmak. Güreşin gerektirdiği antrenmanı yapmak.

GÜREŞE BAŞLAMA YAŞI NEDEN 7 YAŞ OLMALIDIR?

1- Sürat, çeviklik,hareket genişliği ve beceri gibi motorik özellikler 7 yaş civarı daha çok gelişir:

Kaynaklara göre,12 yaşına kadar motorsal özellikler ve koordinatif yeteneklerin %90 nın, bu yaştan sonraki çalışmalarda ancak %10 un tamamlandığı ileri sürülmektedir. Ülkemiz iklim kuşağına göre, Avrupa ülkelerine göre daha sıcak olması nedeniyle çocukların organik yapısı daha erken gelişmektedir. Bu yüzden ülkemizde çocuğun 7-8 yaşlarında güreşte temel eğitim çalışmalarına başlanılmasını sakıncalı olacağı söylenemez. Sürat:Hem kızlarda hem de erkeklerde çocukluk döneminde sürat gelişimi hızlıdır. Bu dönemden sonraki dönemlerde süratin gelişmesini sağlayacak etkinliklere beden eğitimi veya spor programlarında yer verilmelidir. Güreşte sürat önemli bir etkendir. Süratin çocuklardaki durumuna baktığımızda erken yaşlarda güreşe başlamanın ne denli gerekli olduğu görülür.

 

Tablo 2:Çocuklarda Motorik Gelişimin En Üst Seviyede Olduğu Devreler

Fizyo-motorik Değerler

Yaşlar

Kuvvet

a- Temel kuvvet 16-23 yaş

b- Çabuk kuvvet 14- 16 yaş

c- Kuvvette dayanıklılık 16- sonrası

Hareket genişliği (esneklik ) 7-12 yaş (ilk okul devresi ) (max.8-9 yaş)

Sürat 6- 13 yaş ( max. 9 yaş)

Beceri 6-16 yaş

Teknik öğrertimi ve eğitimi

a- Kavrama aşaması 6- 9 yaş

b-Düzenleme aşaması 10-12 yaş

c- Otomatikleşme aşaması 13-17 yaş

Denge Yaşla birlikte doğrusal olarak gelişir

Okul öncesi çağda sürat gelişimi:Bu çağda hareketler yavaş gerçekleşir ve kaba beceri özellikleri taşır. Fakat 5-7 yaşları arasında genel hareket süratinde bir iyileşme görülür. Bu gelişme uygun alıştırmalarla özellikle koşu alıştırmaları ile belirgin şekilde ortaya çıkar.Bu çağın sonuna doğru reaksiyon sürati de gelişmeye başlar.

Okul çocuğu çağında sürat gelişimi:Araştırmalara göre hareket süratinin gelişimi birinci okul çocuğu döneminde yani 6-9 yaşlar arasında en büyük ilerlemeyi kaydeder.12 yaşındaki çocuklarda en yüksek değerine ulaşır.Güreşte oyunların yapılması ve savunma oyunlarında vücudun hareket genişliği ve esnekliği çok önemlidir.

Okul öncesi çağda ve okul çağında hareket genişliğinin gelişimi:Küçük çocuklarda kas-iskelet sistemi henüz yeterince kuvvetlenmediği için esneklik oranı yüksektir. 5-6 yaşlarında hareket genişliği için özel bir program uygulamaya gerek yoktur. Omurgaların hareket genişliği 8-9 yaşlarında en yüksek düzeyde bulunur.Yine omuz çemberinin hareket genişliği de en yüksek düzeydedir. Güreşte omurga ve omuz hareketlerinin önemi dikkate alındığında bu yaşlarda temel tekniklerin ağırlık yüklemeden öğrenilmesi gereklidir. Araştırmalarda esneklik değerlerinin erkeklerde 10 yaş civarında, kızlarda ise 12 yaş civarında azalmaya başladığı ortaya konmuştur.

Esneklik:Esneklik, yaşla birlikte azalma gösterir. Buxton, Kircher, Glinessve phillips’e göre 10-12 yaşları arasında en düşük esneklik değerine ulaşılır. Bu yaştan sonra genç yetişkinliğe doğru esneklik artar gibi görünür; ancak, ilk çocukluk dönemindeki değerler elde edilemez. Dinamik esneklik çocukluktan sonra yaşla birlikte azalma gösterir. Clarke yaptığı araştırmada esneklik değerlerinin erkeklerde 10 yaş civarında, kızlarda ise 12 yaş civarında azalmaya başladığını ortaya koymuştur.

Denge :Denge yeteneği yaşla birlikte gelişmektedir. Denge yapılan spor branşına özeldir. Denge yeteneklerinin gelişiminde alıştırmanın önemli rolü vardır. Yaş grubuna veya çocuğun bulunduğu motor gelişim evresine göre değişik etkinlikler kullanılmalıdır.

Çeviklik: Çeviklik 12 yaşına kadar yani ergenlik dönemine kadar hızla gelişir. Bu dönemden 3 yıl sonra çeviklik performansı azalır. Kısaca, çeviklik yaşla birlikte artmakla beraber, etkinliklerin ve pratiğin etkisi de yadsınamaz. Oyun, yarış gibi etkinlikler çevikliğin gelişmesinde önemli rol oynar.

Tablo 3 : Hareket özelliklerin gelişimindeki duyarlı dönemler.

                                                        

Cinsiyet

Özellikler/ Yaşlar(yıl)

4

5

6

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

Erkekler

1.Sürat

Y

 

O

O

 

Y

 

 

 

 

 

 

 

2.Kas kuvveti

 

D

Y

Y

O

 

 

 

Y

Y

 

 

 

3.Çabuk kuvvet

Y

 

 

Y

 

 

Y

 

D

Y

 

 

 

4.Dayanıklılık

O

 

D

 

 

 

 

 

D

Y

Y

O

 

5.Hareket   genişliği

Y

 

O

Y

O

 

 

 

 

 

 

 

 

Bayanlar

1.Sürat

Y

 

D

 

 

Y

 

 

 

 

 

 

 

2.Kas kuvveti

Y

 

O

D

Y

 

D

O

 

 

 

 

 

3.Çabuk kuvvet

Y

 

O

O

Y

D

D

 

 

 

 

 

 

4.Dayanıklılık

O

 

D

 

 

 

 

 

Y

D

 

O

D

5.Hareket   genişliği

Y

 

O

 

O

D

 

O

Y

 

 

 

 

 

Y:yüksek, O:orta, D:düşük

Tablo 3’de gösterilen motorik özelliklere ait verilerde ortaya koymaktadır ki, sürat ta maksimum artış 4 ve 10 yaşlarda,erkeklerde bir miktarda da 8. ve 6. yaşlarda görülmektedir. Çabuk kuvvet yeteneği,büyük ölçüde kas kuvveti gelişimiyle aynı dinamiği göstermektedir. Kızlarda çabuk kuvvet yeteneğinin artış devreleri daha erken yaşlarda bitmektedir(10-11 yaşlarında). Dayanıklılık açısından ise; en hassas yaş gurupları her iki cinsiyet içinde 4. yaştan ve 13. yaştan sonraya rastlar. Daha açıkçası dayanıklılık için en önemli yaş dönemleri,erkeklerde 14-15 yaşları,kızlarda ise 13. yaşlarıdır.

2- Çocuk gelişimini açıklayan dönemlerden somut işlemler dönemi başlangıcı 7 yaş kabul edilmektedir:

Bütün kuramcılar gelişimi farklı açıdan bakmış ve dönemlere ayırmıştır. Spor acısından bu kuramlardan en geçerlisi Jean Piaget sınıflaması kabul edilebilir. Jean Piaget çocuk gelişim dönemlerini çocuğun düşünce süreçleri üzerinde durmuş ve çocuğun davranışlarını gözleyerek bilişsel fonksiyonlarını ipucu olarak almıştır. Piaget kuramı çocukların bilişsel gelişimi ve onların fiziksel dünyanın işleyişini anlamaları ile ilgilidir. Piaget’ e göre çocuk gelişim dönemleri şu şekildedir ;

a- Duyu motor dönem ( 0-2 yaş )

b- İşlem öncesi dönemi ( 2- 7 yaş )

c- Somut işlemler dönemi ( 7- 11 yaş )

d- Soyut işlemler dönemi (12 yaş ve yukarı )

Görüldüğü gibi somut işlemler dönemi 7 yaşında başlamaktadır. O halde güreşe 7 yaşında başlanabilir.

3- İleri çocukluk dönemi veya sporla ilişkili hareketler dönemi başlangıcı 7 yaş kabul edilmiştir:

İnsanın hareket gelişimi, doğumdan önce başlar ve doğum sonrası değişik dönemlerde de farklı nitelik ve nicelikte gelişim gösterir. Aşağıda yaygın olarak kabul gören bir sınıflama modeli verilmiştir :

Tablo 4: Çocuklarda hareketsel ( Motorik ) gelişim dönemleri

Kategori

Dönem

Yapılan hareketler

Doğum öncesi-1 yaş

Bebeklik Dönemi

Refleks hareketler

0- 2 yaş

Bebeklik Dönemi

İlkel hareketler

2- 6 yaş

İlk Çocukluk Dönemi

Temel Hareketler

7- 12 yaş

İleri Çocukluk Dönemi

Sporla ilişkili hareketler

Sporla ilişkili hareketler dönemi 7 yaşında başladığı görülüyor. Güreşin basit gösterimi bu yaşlarda başlayabilir.

4- En ağır hareket seyri için 7-9 yaşlarındaki çocuklar en iyi motorik düşünceye sahiptir:

Çocukluk Dönemi Gelişimi Sınıflaması:

1- Erken çocukluk dönemi( 2 ile 6 yaş arası)

2- İlerleyen çocukluk dönemi( 6 ile 12 yaş arası )

İlerleyen Çocukluk Dönemi ( 6 İle 12 Yaş Arası ):

Çocukluk döneminin 6 dan 11 yaşına kadar olan dönemi, yavaş fakat düzenli boy, ağırlık artışı ve motor ile algılama sistemlerinin organizasyonunda ilerleme olarak karakterize edilmektedir. Bu yıllarda vücut yapısındaki değişiklikler çok azdır. Çocukluk dönemi her şeyden önce, kızların 11 yaş civarında-erkeklerin ise 13 yaş civarında girdikleri ergenlik çağı öncesi, kişisel uzama ve dolgunlaşmadır. Bu yıllar yavaş, düzenli bir gelişmeyle karakterize edilmesine rağmen çocuk oyun ve spor performanslarında sürekli ilerleme gösteren gelişme seviyelerinde olan fonksiyonları ve öğrenmeyi çok hızlı bir şekilde kazanır. Yavaş uzama ve ağırlık gelişimine sahip olan bu dönem çocuğa, kendi vücudunu tanıması için zaman tanır ve çocukluk yıllarında koordinasyon ve motor kontrolünde görülen dramatik gelişmeler için çok önemli bir faktördür. Kemik ve doku gelişimi arasındaki yakın bağ ve boyutlardaki fark, fonksiyon seviyesini arttırmakta önemli rol oynayabilir.Orta çocukluk dönemi yılları boyunca erkek ve kız gelişimi arasındaki farklar çok azdır. Her iki cins gövde gelişiminden ziyade kol ve bacak gelişimine maruz kalır, fakat çocukluk dönemi boyunca erkekler daha uzun kol, ayak ve boya sahiptir. Keza kızlar bu dönemde daha geniş ve dolgun kalçalara sahiptir. Ergenlik dönemi öncesi fizik yapılarının dış görünüşünde hiç denecek kadar farklılık vardır. Bundan dolayı, birçok durumda kız ve erkekler aynı standartları sergilemektedirler.

Kızlar, ergenlik çağına erkeklerden önce girdikleri için boyları erkeklerden uzun olur. Ancak 14 yaş civarındaki erkekler kızlara yetişir ve boyları daha uzun olur. 12 ile 14 yaş arasındaki kızlar ağırlık açısından da daha gelişmiştir. Fakat daha sonraki yıllarda erkekler kızlara yetişir ve geçer. Uzunluk artışına paralellik gösteren ağırlık artışı 6 ay veya buna benzer süreli, düzenli geriden takibi yüzünden büyüme sürecinde olgunlaşma dönemi meydana gelir. Boy artışı, büyüme sürecine bağlı olarak normal ağırlık artışından çok daha önce durur. Kişiyi spor aktivitelerine katılmak üzere hazırlayan kas kitlesi, çocukluk döneminin sonun kadar vücut ağırlığının 1/4 ünü oluşturan düzenli artış gösterir.Çocukluk dönemi boyunca beyin ölçülerinde çok yavaş bir gelişim sürer. Çocukluk döneminin sonuna doğru başın genişleme ve uzamasına rağmen kafatası nerdeyse aynı kalmaktadır.Bu dönemdeki kavrama yeteneği oldukça hız kazanır. Algılama motor aparatlı çocuğun birçok karmaşık ustalık gerektiren hareketini bu dönemin sonuna kadar başarısını sağlayan en önemli dönemlerinden birinde bulunur. Örneğin bir topa vurmak faaliyeti, yaş ve pratiğe bağlı olarak gelişen görsel yeteneğinin gelişimi işle artış gösterir. Çocukta, daha olgun gelişme modelinde maksimum artışı sağlayan anahtar istifade etmektir. Diğer bir deyişle, eğer çocuk gelişimin normal süreci boyunca gelişmiş algılama yeteneklerine sahipse, bunlar geliştirilmeli ve pratik esnasındaki motor yapısı ile tamamen desteklenmelidir. Bu periyot boyunca pratik yapma fırsatı elde edememek ve cesaretsizlik sebebiyle, birçok kişi ustalık gerektiren aktivitelerde gerekli algılama ve motor bilgilerinin kazanılmasında engelle karşılaşacaktır.

5-Çocuklarda antrenmanın etkisi 7-8 yaşlarında bilimsel olarak yapılırsa zararsız kabul edilir:

Araştırmacılar antrenman yapmanın etkisini gelişim faktörü ile ele alarak bunun üzerinde karar vermeleri gerekmektedir. Çünkü 6-12 ve 13-19 yaşları arasındaki düzenli bir yüzme ve koşu programına devam eden çocuklar daha az aktif olan akranlarına göre daha yüksek çalışma kapasitelerine sahip bulunmuşlardır. Yaşlara uymayan bazı özelleştirilmiş programlar çocukları etkileyebilir. Fiziksel aktiviteler organizmada azot tutuluşunu ve protein sentezini artırmakta ve lateral büyümeyi uyarmaktadır. Sınırlı stres kemiklerin büyümesi için faydalıdır. Hareketsizlik kemik büyümesine zararlı sonuç verirken egzersiz kemik genişliğini ve mineralizasyonunu artırır. Spor yapanların boy ve vücut ağırlığı yönünden daha iyi geliştiği görülmüştür. Hareketsizlik kasların protein yapısında bir azalma, kemik de mineralizasyona sebep olur. Egzersiz kas dokunun kanlanmasını artırır,kemiğin enine büyümesin, etkiler ve yoğunluğunu artırır . Sporsal aktiviteler kas büyümesine etkisi hem iskelet kası hem de kardiak kasının kütlesel artışı şeklinde değer bulur. Fiziksel olarak aktif olan çocuklar pasif olan çocuklardan daha az yağlı vücut kütlesine sahip olurlar. Sporcularda olgunlaşma fiziki yönden daha erken olmaktadır. Fakat bunun olumsuz bir yönü yoktur. Ancak unutulmaması gereken konu yüklenmenin içeriği ve dozunun doğru seçilmesidir.

Koordinatif ve teknik-motorik becerilerin ön plana çıktığı sporlarda spor öğretimi ve eğitim okul eğitiminin başladığı devre olan 7-8 yaşlarında başlanır. Bu dönem sevdirme ve kaba olarak öğretim devresi olarak “genel eğitim” ( çok yönlü eğitim )verilir. İlk performans devresi olarak 11- 13 yaşları “gelişim devresi ve ilk performans antrenmanları” , 14- 16 yaşları arası “verim antrenmanları” ve 17 yaşından sonra “üst düzey verim antrenmanı” verilir. Burada dikkat edilecek nokta , 7-8 yaş “genel eğitim” ( çok yönlü eğitim ) devresinde büyükler gibi özellik taşıyan müsabaka periyodu yer almaz. Yıl boyunca 6-9 aylık çok yönlü temel eğitim olarak hareket öğretimi,teknik eğitim ve koordinasyon çalışmaları verilir.

6- Güreşte yüksek başarı yaşının küçülmesi:

Çocukların rekabetçi bir idman ortamına erkenden katılmaları büyük oranda “onları genç yakala” felsefesinin bir etkisidir. Yapılan araştırmalar, yeterli kapasitede bir güreşçinin yetişebilmesi için en az beş yıllık bir hazırlık devresinin zorunlu olduğu ve bu süreyi kısaltmanın mümkün olmayacağını göstermiştir. Bu düzeye ulaşabilen sporcuların uluslar arası müsabakalarda başarılı olabilmeleri ise en az üç yıllık ek bir tecrübe ve eğitimi zorunlu kılar. Görüldüğü gibi uluslar arası maçlarda başarılı olabilecek bir güreşçinin yetişmesi en az sekiz yıllık bir süreci kapsamaktadır. Bu süre diğer branşlarda aynı düzeyde bir sporcunun yetişmesi için gerekli süreden daha uzundur. Çünkü güreş kişinin tüm özelliklerinin geliştirilmesini zorunlu kılar. Sporda başarı, fizikseli teknik ve psikolojik eğitimin bir fonksiyonudur. Güreşte fiziksel, teknik ve psikolojik eğitim, diğer branşlara göre daha kapsamlı olmak zorundadır. Güreş tekniğinin insanlığın varlığından bu yana gelişmekte olduğunu ve tekniklerin birbirleri ile kombine olanaklarının varlığı göz önüne alınırsa teknik eğitimin gerekliliği daha iyi anlaşılabilir. Japonya ve Rusya’da güreş mecburi eğitim dersleri arasında Doğu Almanya’da ise gençliğin fizik eğitimi programında yer almıştır. Her spor dalında eğitim aşamaları belirlenirken, öncelikle spor dalına özgü yüksek başarı yaşının bulunduğu yaş dönemi araştırılır. Daha sonra yaş döneminden 8-10 yıl geriye doğru hesaplanarak eğitim aşamalarına geçilir.Güreşte Hamza Yerlikaya’nın 17 yaşında şampiyon olduğu göz önüne alınırsa 10 yıl geri gittiğimizde 7 yaşında güreşe başlanabilir.

Çocuklarda Antrenman Amaçlarının sırası ve Etkileşimi:

Tablo 5: Eğitim aşaması ile birlikte antrenmanın amaçları

Yaşlar

Aşama

6-9

1. Eğitim Aşaması = Temel Eğitim = Çok Yönlü Eğitim

10-13

2. Eğitim Aşaması=Spor Türüne = Özgü Gelişim Antrenmanı

14-17

3. Eğitim Aşaması= Gelişim Antrenmanı =Kondisyonel Verim Yeteneğini Artırma Ve Performans Eğitimi

18 ve üstü

Üst Düzey Verim Antrenmanı

 

Tablo 6: Hazırlık ve Müsabaka Dönemi Sınıflaması

 

Grup

Yaş

Dönem

I. Hazırlık grubu

7-8-9-10

Temel Fiziksel Hazırlık Dönemi

II. Hazırlık grubu

11

III. Hazırlık grubu

12

Minikler

13-14

Optimal eğitim dönemi

Yıldızlar

15-16

Gençler

17-18

İhtisaslaşma dönemi

Ümitler

19-20

Yüksek performans Dönemi

Büyükler

20 ve üstü

Başarı dönemi

6-Spora Yönelik Hareketler Dönemi 7 yaşında başlaması:

Bu dönem 7 yaş ve yukarısını kapsar. İlkokul çocukları yeni beceriler kazanmaktan çok,daha önce kazandıkları temel becerileri daha akıcı ve doğru olarak ortaya koyarlar. Burada spor terimi geniş anlamıyla kullanılmıştır; yani yalnız yarışma değil aynı zamanda rekreasyon, oyun, dans gibi aktiviteleri de kapsayan bir araç olarak benimsenmiştir.Bu dönemdeki gelişim hızı,koordinatif (psikomotor) erginliğe ve duysal etkenlere bağlıdır. Dönem kendi içerisinde üç evreye ayrılır

Bunlar:

Genel Geçiş Evresi:7-8 yaşlarında başlar ve 10 yaşına kadar sürer. Bireyin olgun hareket kalıplarını birleştirerek sporla ilişkili becerilerde kullanmaya başladığı evredir. Kuvvet, dayanıklılık, reaksiyon zamanı,hareket sürati,denge gibi özelliklerin gelişmesiyle performansın artması beklenir. Değişik hızlarda ip atlama,taş sektirme top fırlatma(tenis topu) gibi hareketler bu evrenin tipik geçiş hareketleridir. Hareketler giderek daha karmaşık ve spor türüne özgü seçilmeye başlanabilir. Çocuk tüm spor dallarıyla ilgilenir ve kendini fizyolojik,anatomik ve duygusal yönden sınırlanmış hissetmez. Buna karşın çocuk beceri ve yeterlilik yönünden sınırlıdır. Okul öncesinin son dönemlerinde başlayan bu gelişme sportif eğitim çerçevesinde branşa özel aktivitelerde en düşük zorluk derecesinde hareketlerin eğitimi başlatılabilir.

Özel Hareket Becerileri Evresi: Bu evre ortalama olarak 11-13 yaşları arası çocukları kapsar bu evrede beceri gelişiminde bireysel farklılıklar ve bir branşa yönelme ( isteğe bağlı olarak) ortaya çıkmaya başlar. Yeterlilik düzeyini ve performansını en üst düzeye çıkarma çabasının sonucu stres duygusu, yoğun şekilde yaşanmaya başlar. Bu dönemde herhangi bir yönteme bağlı olamadan yada planlı eğitim olmadan açık beceri formunda çok sayıda ( kapsamlı) alıştırmayla yeni bir çok hareket bir çok hareket öğrenilmiş ve pekiştirilmiş olur. Çocuklar, hareket becerilerini öğrenmeye ve yarışmaya karşı isteklidirler.

Spor Dalına Özgü Hareket Becerileri Evresi (Uzmanlaşma): Bu dönem 14 yaşında başlar ve olgunluk dönemi boyunca devam eder. Bu döneme branşlaşma evresi de diyebiliriz. Branşlaşma gelişim evreleri en üst aşamasıdır, piramidin tepe noktasını oluşturur. Çocuğun ilgi duyduğu,yetenekleriyle de uyum içerisinde, isteyerek yapılan branş seçimi bundan önceki dönemde olduğu gibi bu evrede de devam edebilir. Bu seçimde bu işe ayrılacak zaman, ekonomik güç, yarışmalarda kullanılacak araç– gereçlerin sağlanabilmesi olanağı gibi birçok etken belirleyicidir.Bu dönemde nöro-muskuler sistem yönünde çocuk, tam olarak gelişir ve giderek daha karmaşık ve yeni hareketler yoğun biçimde yapılabilir.

Çocukların güreşi Nasıl olmalıdır?

Çocuğun gelişimindeki olumlu katkıları nedeniyle başlangıçta oyunsal güreş,daha sonraları kurallara yarışmalara yönelik güreş uygulamaları önemlidir.Çocukların dikkatlerini bir konuya yoğunlaştırmaları başlangıçta kısa sürelidir.Bu nedenle öğretmen yada antrenör uzun açıklamalardan kaçınmalıdır.10 yaşından sonra bu süre uzamaya başlar. Puberte döneminde beceri öğretimi zihinsel egzersizlerle ( yada zihinsel antrenman ile )desteklenmelidir. Oyun ve okul çağlarında çocuğun bir kurallı güreş müsabakasına uyum yapmasını sağlamaya çalışmaktan çok , çocuklara özel güreş kuralları uygulamak daha doğru olur.Güreş faaliyetine katılmak istemeyen çocuklar zorlanmamalıdır. Ancak uygun eğitsel koşullar, ilgi çekici ortamlar yaratılarak,çocuk güreş etkinliklerine özendirilmelidir. Okul öncesi ve birinci(erken)okul döneminde yaratıcılığa, daha sonraları giderek artan şekilde performansa prim veren bir değerlendirme yolu izlenmelidir. Çocuk 8-10 yıllık çalışma döneminden geçerek başarı dönemine ulaşma çabası gösterir. Her yaş grubunun belirli amaçları ve çalışma özellikleri vardır. Bir önceki dönemin amaçlarını tamamlamada bir sonrakine geçmek güreşçi adaylarının gelişmesine engel teşkil edebilir.

 

7- Spor biliminde Dünya öncülerinde güreşe başlama yaşının küçük olması:

GÜREŞE BAŞLAMA YAŞLARI ÖRNEK ÜLKE UYGULAMALARI VE TÜRKİYE’DEKİ MEVCUT DURUM:

Tablo 7: Amerika Birleşik Devletleri Güreşte 2002 Yaş grupları ve Ağırlık sınıfı

Grup

Doğum Tarihi

Maç süresi

Sıklet sayısı

Ağırlık sınıfı (kg)

En küçük

1994-1995 Doğumlu
(Sadece state seviyede)

2 x 90 sn Devre arası 30 sn dinlenme

9

18,16/ 20,43/ 22,7/ 24,97/ 27,24/ 29,51/ 31,78/ 34,05/ 34,5+

6,81 kg maksimum fark

(Bu yaş grubundakiler state ve kulüp seviyesinde yarışabilirler. Bölge seviyesinde yarışamazlar)

Çok küçük

1992-1993 Doğumlu

2 x 90 sn Devre arası 30 sn dinlenme

13

22,7/ 24,97/27,24/ 29,51/ 31,78/ 34,05/ 36,32/ 39,498/ 43,13/ 46,762/ 50,848/ 54,48/ + 54,48

9,08 kg maksimum fark

Küçük çocuk

1990-1991 Doğumlu

2 x 2 dakika Devre arası 30 sn dinlenme

15

27,24/ 29,51/ 31,78/ 34,05/ 36,32/ 38,59/ 40,86/ 43,13/ 45,4/ 47,67/ 49,94/ 50,848/ 54,48/ 59,02/ 63,56/ + 63,56

11,35 kg maksimum fark

Okul çocuğu
/kız

1988-1989 Doğumlu

2 x 2 dakika Devre arası 30 sn dinlenme

17

31,78/ 34,05/ 36,32/ 38,59/ 40,86/ 43,13/ 45,4/ 47,67/ 49,94/ 52,21/ 54,48/ 56,75/ 59,02/ 63,56/ 68,1/ 72,64/ + 72,64

13,62 kg maksimum fark

Kadet*

1986-1987 Doğumlu

2 x 2 dakika Devre arası 30 sn dinlenme

17

38,136/ 41,314/ 44,492/ 47,67/ 50,848/ 54,026/ 56,75/ 59,02/ 61,29/ 63,56/ 65,83/ 69,008/ 72,64/ 77,634/ 85,806/ 97,61/ 124,85

Junyor*

9/01/82 Doğumlu
ve daha yaşlı

2 x 3 dakika Devre arası 30 sn dinlenme

15

38,136/ 41,314/ 44,492/ 47,67/ 50,848/ 54,026/ 56,75/ 59,02/ 61,29/ 63,56/ 65,83/ 69,008/ 72,64/ 77,634/ 85,806/ 97,61/ 124,85

FILA Jr. World

1982-1985** Doğumlu

2 x 3 dakika Devre arası 30 sn dinlenme

9 erkek
9 bayan

Erkek:49,94/ 54,026/ 57,9985/ 62,9925/ 69,008/ 76,045/ 85,0115/ 97,0425/ 120,083)

Bayan:39,952-43,0165/ 45,9675/ 49,94/ 54,026/ 57,9985/ 62,9925/ 67,9865/

75,0235/ + 75,0235

Üniversite

1978-1984**

doğumlu
bayan: 1978-1985

2 x 3 dakika Devre arası 30 sn dinlenme

8 erkek
7 bayan

Erkek:49,94/ 54,934/ 59,928/ 66,057/ 74,002/ 83,99/ 96,021/ 120,083

Bayan:47,897/ 50,848/ 54,934/ 59,02/ 62,879/ 66,965/ 71,959

Senyor

1984 veya
1983-1984* den önce doğan
Bayan: 1985

2 x 3 dakika Devre arası 30 sn dinlenme

7 erkek

7 Bayan

Erkek:54,934/ 59,928/ 66,057/ 74,002/ 83,99/ 96,021/ 120,083

Bayan:47,897/ 50,848/ 54,934/ 59,02/ 62,879/ 66,965/ 71,959

*FILA ağırlık/yaş farkı , **Katılım için gerekli tıbbı sertifika

 

Amerika Birleşik Devletlerinde 7-8 yaşlarında 2 devreli 1,5 dakikalık güreş yapıldığı görülmektedir.

Ayrıca çocuk yaşlarda sıklet sayısı fazla iken büyüklerde düşmektedir.

 

Tablo 8: Almanya da Erkekler güreşte yaşlar ve ağırlık sınıfı dağılımı:

Kategori

Süre

Sıklet sayısı

Kilolar

E- Küçük çocuk

6-9 yaş

Müsabaka süresi: 2 x 2 dakika,Ara devre 30 sn

Uzatma :2 dakika

11

19 kg, 21 kg, 23 kg, 25 kg, 27 kg,29 kg, 31 kg, 34 kg, 38 kg, 42 kg, 50 kg

D- Çocuk:

10-12 yaş

Müsabaka süresi: 2 x 2 dakika, Ara devre 30 sn

Uzatma :2 dakika

11

25 kg, 27 kg, 29 kg, 31 kg, 34 kg,38 kg, 42 kg, 46 kg, 50 kg, 54 kg, 63 kg

C- Minik:

13-14 yaş

Müsabaka süresi: 2 x 2 dakika,Ara devre 30 sn

Uzatma :2 dakika

11

31 kg; 34 kg, 38 kg,42 kg, 46 kg, 50 kg, 54 kg, 58 kg, 63 kg, 69 kg, 85

B- Yıldız:

15-16 yaş

Müsabaka süresi: 2 x 2 dakika,Ara devre 30 sn

Uzatma :2 dakika

11

38 kg, 42 kg, 46 kg,50 kg, 54 kg, 58 kg, 63 kg, 69 kg, 76 kg, 85 kg, 97 kg

A -Genç :17-18 yaş

Müsabaka süresi: 2 x 3 dakika,Ara devre 30 sn

Uzatma :3 dakika

10

46 kg, 50 kg, 54 kg, 58 kg, 63 kg, 69 kg, 76 kg,85 kg, 97 kg, 130 kg

C/D- Takım:

10-14 yaş

Müsabaka süresi: 2 x 2 dakika,Ara devre 30 sn

Uzatma :2 dakika

10

31 kg, 34 kg, 38 kg, 42 kg, 46 kg, 50 kg, 54 kg,58 kg, 63 kg, 85 kg

A/B Takım:

14-18 yaş

Müsabaka süresi: 2 x 3 dakika,Ara devre 30 sn

Uzatma :3 dakika

10

42 kg, 46 kg, 50 kg, 54 kg, 58 kg, 63 kg, 69 kg,76 kg, 85 kg, 130 kg

D ve E kategorilerinde serbest stil güreş yapılır.

Tablo 9: Almanya da Bayanlar güreşte yaşlar ve ağırlık sınıfı dağılımı:

Kategori

Süre

Sıklet sayısı

Kilolar

a)-Bayan sporcu öğrenciler:

6-12 yaş

Müsabaka süresi: 1 x 2 dakika, Ara devre 30 sn,Uzatma :2 dakika

14

19 kg, 21 kg, 23 kg, 25 kg, 27 kg,29 kg, 31 kg, 34 kg, 38 kg, 42 kg,46 kg, 50 kg,54 kg ve 63 kg

b)-Bayan minikler ve yıldızlar

13-17 yaş

Müsabaka süresi: 2 x 2 dakika, Ara devre 30 sn,Uzatma :2 dakika

11

30 kg; 33 kg, 37 kg,40 kg, 43 kg, 46 kg,49 kg,52 kg, 56 kg, 60 kg, 65 kg, 70 kg,

c)-Bayan gençler 18 yaş ve üstü

Müsabaka süresi: 2 x 3 dakika, Ara devre 30 sn,Uzatma :3 dakika

8

43 kg,46 kg, 50 kg, 54 kg, 58 kg, 63 kg, 68 kg, 75 kg

Ağırlık skalası dağılımı için karar verici olan doğum tarihidir.Bir yaş skalasının en yüksek ağırlık sınıfı aşıldığında bir sonraki yaş sklası ağırlık sınıfında değerlendirilir.

Hem bayanlarda hem de erkeklerde güreşe başlama yaşı 6 yaş civarına indirildiği görülmektedir.

Tablo 10: İngiltere federasyonu Güreşte yaş grupları dağılımı

Küçük çocuk (1)
6-7 yaş

Okul çocuğu:

8-12 yaş

Junyor:
13-18 yaş

Senyor:
18+

Erkek/Kız

Kız çocuk

Erkek çocuk

erkek

bayan

erkek

bayan

20 kg

25 kg

26 kg

34 kg

34 kg

54 kg

46 kg

22 kg

27 kg

28 kg

37 kg

36 kg

58 kg

51 kg

24 kg

29 kg

30 kg

40 kg

38 kg

63 kg

56 kg

26 kg

31kg

32 kg

43 kg

40 kg

69 kg

62 kg

28 kg

34 kg

35 kg

47 kg

42 kg

76 kg

68 kg

30 kg

37 kg

38 kg

51 kg

45 kg

85 kg

75 kg

 

41 kg

41 kg

55 kg

48 kg

97 kg

 
 

45 kg

45 kg

60 kg

51 kg

125 kg

 
 

49 kg

49 kg

65 kg

55 kg

   
     

70 kg

59 kg

   
     

76 kg

63 kg

   
     

83 kg

68 kg

   

6*

9

9

12

12

8

6

* Sıklet sayısı

Mini güreşte kız ve erkek çocuk ayrımı yapılmaz. İngiltere de de güreşe başlama yaşı 6 olduğu görülmektedir.

 

Tablo 11: Milli Eğitim Bakanlığı-Türkiye Güreş federasyonu erkek güreşçiler yaş grupları ve ağırlık dağılımı

Minikler:13-14 yaş

(12 yaş rapor ve aile muvafakatı ile)

Süre: 2 x 2 dakika

Uzatma süresi:2 dak.

Yıldızlar:15-16 yaş (14 yaş rapor ve aile muvafakatı ile)

Süre: 2 x 2 dakika

Uzatma süresi:2 dak.

Gençler:17-18 yaş (16 yaş rapor ve aile muvafakatı ile)

Süre: 2 x 3 dakika

Uzatma süresi:3 dak.

29-32 kg

39-42 kg

46-50 kg

35 kg

46 kg

54 kg

38 kg

50 kg

58 kg

42 kg

54 kg

63 kg

47 kg

58 kg

69 kg

53 kg

63kg

76 kg

59 kg

69 kg

85 kg

66 kg

76 kg

97 kg

73 kg

85 kg

97-115 kg

73-85 kg

85-100 kg

 

Tolerans tüm sıkletler için 1 kg’dır.

Tablo 12: Türkiye Güreş federasyonu Bayan güreşçiler yaş grupları ve ağırlık dağılımı

Minikler:14-15 yaş

(13 yaş rapor ve aile muvafakatı ile)

Süre: 2 x 2 dakika

Uzatma süresi:2 dak.

Yıldızlar:16-17 yaş (15 yaş rapor ve aile muvafakatı ile) Süre: 2 x 2 dakika Uzatma süresi:2 dak.

Gençler:18-20 yaş (17 yaş rapor ve aile muvafakatı ile) Süre: 2 x 3 dakika Uzatma süresi:3 dak.

Büyükler:20 ve üstü yaş (18 yaşındaki raporla)

Süre: 2 x 3 dakika Uzatma süresi:3 dak.

28-30 kg

36-38 kg

40-43 kg

41-46 kg

32 kg

40 kg

46 kg

51 kg

34 kg

43 kg

50 kg

62 kg

37 kg

46 kg

54 kg

68 kg

40 kg

49 kg

58 kg

68-75kg

44 kg

52kg

63 kg

 

48 kg

56 kg

68 kg

 

52 kg

60 kg

68-75

 

57 kg

65 kg

   

57-62 kg

65-70 kg

   

Türkiye de 13 yaş civarında güreş müsabakalarına girildiği görülmektedir. Bu yaş Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerden çok geç olduğu görülüyor.

Sonuç:

Güreşe başlama yaşının Almanya ve Amerika gibi örnekleri verilen ülkelere göre geç olduğu görülmektedir.Ayrıca ilköğretim okullarında güreş yapılmasında amaçlar ve davranışlar arasında uyumsuzluk vardır.

PROJE UYGULAMA ALANI ve YAPILMASI GEREKENLER:

1-İlköğretim okullarında amaçların bazıları daha önceki yıllara kaydırılarak ilköğretim okullarında daha önce güreş faaliyetleri başlamalıdır. Yine Bayan ve erkek ayrımı faaliyeti ilköğretim aşaması yaşlarında kaldırılmalıdır.

2-İlköğretim okulları müfredat programında güreş 7-8 yaşlarında çocukların ruhsal ve motor gelişimlerine uygun hareketler ve davranışlar serisi olarak başlatılmalıdır.

3- İlköğretim müfredat programı Milli Eğitim Bakanlığı ile anlaşma sağlandığı takdirde amaçlar ve davranışlar sınıflara göre uzman kişilerce yeniden düzenlenmelidir.

Bu projenin uygulama alanları Türkiye gerçeğine göre şu alanlarda uygulanabilir ;

1- YIBO ve Pansiyonlu İlköğretim okullarında uygulanmalıdır.

2- İllerde BESYO güreş uzmanlık dalı mezunu olan öğretmenleri olan okullarda uygulanabilir.

3- Bu proje beden eğitimi dersi içinde uygulanabilirliği gibi ders dışı Egzersiz faaliyeti olarak tüm ilköğretim okullarında uygulanabilir.

4- Özel okullarda güreş antrenör istihdamı veya görevlendirme yapılarak uygulanabilir.

5- Bu proje öncesi bilim kurulu tarafından çocuklara yönelik güreş öğretimi ve eğitiminin nasıl yapılması hususunda öncelikle ;

a- Güreş Öğreniyorum isimli kitapçık veya broşür hazırlığı yapılmalıdır.

b- Bu projede antrenör-öğretmen olarak görev alacak öğretmenlere çocukların güreş öğretimi ile ilgili kurs ve seminerler yapılmalıdır.

Önerilen bir çalışma programı:

1-Temel Fiziksel Hazırlık Dönemi:

7- 12 yaş grubunda ilkokul çağındaki çocuk,beden eğitimi faaliyetleri dışında ilk olarak böyle bir çalışmaya girer. Seçimin çok iyi yapılması ve çalışmaların programlı bir şekilde organize edilmesi çocuğu sistemli bir çalışmaya teşvik eder. Eğitici tarafından verilen hareketler zevkle uygulanır. Çocuk çevresindeki tüm arkadaşlarıyla yarışa girer. Bu çalışmalar özellikle genel beceri ve sürat geliştirmek amacıyla bayrak yarışları,eğitsel oyunlar,kısa mesafe koşular,sıçramalar ve eşli çalışmalara yöneliktir. Çalışmalar eşli hareketlerle kaba güreş türleri çocuklarda denge ve koordinasyon özellikleri geliştirir.

Spor ve güreş öğretimi ve eğitiminde başlama yaşı çocuklarda en uygun dönem ve yaş çocuğun okula başlama dönemi olan ilkokul devresi ve 7 yaşı olmalıdır. Çocuk bu yaşta ve dönemde hem spora kanalize olma, alışkanlık kazanma, hem öğrenme, hem oynama , hem hareket ihtiyacını karşılama şeklinde olmaktadır.

Bu dönemde çocukların spora başlaması genel olarak şu sırayı takip etmelidir :

a- Sporu sevdirme ve sporun genel kurallarını öğrenme,

b- Spor branşı ile ilgili temel tekniklerin eğitimi

c- Öğrenilen ve eğitimi yapılan tekniklerin geliştirilmesi ve uygulanması şeklinde olmalıdır.

Güreş çalışmalarında ve uygulama aşamasında şu özelliklere dikkat etmek gerekir :

1- Öncelikle güreşle ilgili kural bilgisi ve temel teknikler kaba şekilde tam ,doğru ve basamaklamalı şekilde bir tekniğin öğretim-eğitim dizaynı içinde verilmelidir.

2- Çalışmalar oyun şeklinde eğlenceli ve zevkli bir şekilde organize edilmelidir.

3- Öğretimi ve eğitimi yapılan temel hareketler yorucu olmayan tekrarlarla verim artırıcı çalışmalar yapılmalıdır.

4- Çalışmalar çocukların fiziksel seviyelerine uygun, anatomik büyümelerine paralellik sağlamalı ve motorik gelişmelerine uygun olmalıdır.

5- Çalışmalarda çok ve sık dinlenme ve az süreli çalışma ve tekrar yapılmalıdır. Sıkıcı ve monotonluktan çok zevkli ve değişiklik içeren programlar olmalıdır.

6- Kalp sistemine, kas yapısına,kafa bölgesine yüklenme yapılmamalı ve oksijenli ( aerobik ) ortamda yapılmalıdır.

7- Dengeli hareket etmeleri,düzenli nefes almaları hususlara dikkat edilmeli ve dik duruş ve boyuna büyümeye yardımcı olan çalışmalara yer verilmeli ve sağlık durumları kontrol altında tutulmalıdır.

Güreşle ilgili çalışmalarda şu tür çalışmalara ve çalışma planlarına dikkat etmek gerekir :

1-Basit güreş boğuşmaları vasıtasıyla,güreşçi adaylarında güreşe karşı çalışma isteği artar.Serbest ve Greko-Romen güreş stillerine özgü duruş,tutuş ve bunlara benzer basit teknikler hakkında pratik bilgiler vererek uygulama ağırlıklı çalışmaların yapılması;

2- Jimnastikte,yer jimnastiğinin basit hareketlerin öğretip,esneklik yönden becerilerini ortaya koymalarına fırsat vererek,esneklik,beceri,hareketlilik ve koordinasyon gibi koordinatif özellikleri geliştirmek;

3-Eğitsel oyunları,bayrak yarışları ve atletizm değişik disiplinlerinde ki hareketlerle;sürat,temel kuvvete dayanıklılık özelliklerini geliştirmek;

4- Basketbol,ragbi,futbol,hentbol gibi sportif oyunlar yolu ile güreşçi adayların özel bilgi ve becerilerini artırarak temel motorsal ve koordinatif özelliklerin gelişmesine ağırlık verilmelidir.

 

Hazırlık Dönemi Çalışmaları(7-12 Yaş)

Bu dönemde güreş çalışmaları özelliklerine göre kendi arasında ikiye ayrılır:

a) İlk Hazırlık Devresi(7-10 Yaş)

b) Özel Hazırlık Devresi (11-12 yaş)

İlk Hazırlık Devresi(7-10 Yaş):

İlk hazırlık devresinde çocukları genel olarak esneklik,koordinasyon,basit teknikler,eğitsel oyun yönetimi ile öğretilmelidir.Güreş sporunu sevdirmek bu dönemde başlar. Ağır yüklenme yaptırılmaz. Antrenmanı zevkli ilgi çekici kolay ve hafif olmalıdır.Sportif oyunlarda dahi yaş, boy, kilo, tecrübe gibi faktörler göz önüne alınarak eşleştirme yapılmalıdır. Isınmalar,hareketler ve teknikler kolaydan zora sportif oyundan amaca yönelik olarak yapılmalıdır.Çalışmalar monoton ve sıkıcı olmamalı değişik spor türlerini kapsamalıdır. Öğretilecek teknik doğru ve açık olarak anlatılmalı ve kaba olarak gösterilerek verilmelidir.Teknikler ve hareketler en uygun biçimde en doğru göstermeyle ve en az düzeltmeyle yapılmalıdır.Bu devredeki çocuğun kendi kapasitesinin en yüksek verimine ulaşabilmek için çocuğun bu yaşlardaki fiziksel,organik ve psikolojik özelliklerinin güreş çalışma programlarıyla sıhhatli bir uyum sağlanması gerekmektedir. Genç güreşçi üzerindeki yüklenme sıklığı ,yoğunluğu,süresi ve kapsamı yaşının özelliklerine göre olmalıdır. Bu devrenin en belirgin çalışma özelliği temel beden eğitimi hareketlerinden oluşmalıdır.Çocuğun fiziksel gelişmeyi sağlayan zihinsel ve eğitsel sportif oyunlara çok yer verilmelidir.Özellikle jimnastik hareketleri ağırlıklı eğitsel oyunlara yer verilmelidir. Vücudun tüm kas gruplarını çalıştırılmalı ve mümkün ise açık havada yapılmalıdır. Çalıştırılan kasların karşıtı çalışan kaslarda çalıştırılmalı. Düzgün bir doğru anatomik yapı oluşturulmalı. Bu dönemde çocuk üzerindeki tek spor dalında ısrar etmemek gerekir.Değişik spor türlerinde çalışmalar yaptırmak faydalıdır. Atletizm ile sürat ve kalp kapasitesinin artırmak,jimnastik ile esneklik ,hareketlilik ve cesaret, basketbol .futbol ,voleybol ,yüzme ve tenis gibi sporlarda eğlendirici spor olarak yaptırabilir.

7-10 Yaş Beden Eğitimi Uygulamaları:

1-Tüm kas ve eklemler için :hareketlilik, beceriklilik, çabukluk ve denge geliştirici hareketler.

2-Ritmik ve müzikli hareketler.

3-Eğlenceleri grup yarışmaları.

4-Spor ve güreş tekniğine yönelik başlangıç çalışmaları

5-Hataları düzeltici çalışmalar.

6-Aktiviteler açık havada yapılmayı çalışılmalı.

7-Faaliyetlerin sonunda çocukların yeterli dinlenmelerini sağlanmalı .

İkinci hazırlık devresi 11-12 yaş:

Beden Eğitimi Uygulamaları:

1-Çabukluk,beceriklilik ve hareket gelişimine yönelik çalışmalar.

2-Bileşik ve bağlantılı hareket serileri.

3-Becerilerin sergileyebileceği ,eğlenceli güreşe uygun takım oyun ve yarışmaları.

4-Ritim ve tempo çalışmaları.

5-Güreş sporunu geliştirici açık hava etkinlikleri.

Bu dönem güreşe ait özel hazırlanma devresidir. Bu devreye kadar güreş çalışmaları kaba yüzeysel olarak tutuşlar,duruşlar ve fiziksel uygunluk kazanmak için yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalar teknik yanında sürat, esneklik , dayanıklılık, kuvvet gibi çalışmalardır. Teknik çalışmalar basitten zora doğru olmalıdır. Çocuğun kolay ve karışıklığa neden vermeden öğrenebilmesi için teknikleri yapılış ve şekillerine göre belirli gruplara ayırmak gerekir. Şu şekilde bir sınıflama olabilir:

a)Kalça vuruşu ve dönüşlü teknikler(tek kol, kafakol,çipe yan bağ)

b)Dalarak yapılan teknikler(tek ve çift dalışlar, koltukaltı geçişler)

c)Geriye atarak yapılan teknikler(salto,supleks)

d)Çekerek yapılan teknikler(kol çekmeler)

e)Yerde yapılan teknikler (kle,burgu,çırpma,künde,sarma gibi)

Teknikler belirli sıra ile pekiştirerek öğretilmeli, teknik çalışmadan sonra çocuklara bir zaman vererek çocuk sevdiği teknikler üzerinde çalışmasına fırsat verilmelidir.Teknik çalışmalar aralarında kısa dinlenmeler vererek ve antrenman şeklini değiştirerek çocuklardaki bıkkınlık önlenmelidir. Çocuklar düşerken kendisini korumakta güçlük çeker. Bunun için salto, supleks gibi teknikleri manken üzerinde yaptırmak gerekir. Mümkün ise hiç yaptırmamak gerekir. Bu yaş grubunun haftanın antrenman sayısı üç gün olmalıdır. Güreş eğitim merkezlerinde ise haftada 5 gün olmalıdır . Çocuğun tatil günlerinde antrenman konulmamalıdır. Çocuk bu günlerde sinema,tiyatro veya sosyal aktiviteleri yapmalıdır.

Temel Fiziksel Hazırlık Döneminde Konuların Kapsam Ve Özellikleri

Genel Amaç:

Basit güreş boğuşmaları vasıtasıyla,güreşçi adaylarında güreşe karşı çalışma isteği artar. Serbest ve Greko-Romen güreş stillerine özgü duruş,tutuş ve bunlara benzer basit teknikler hakkında pratik bilgiler vererek uygulama ağırlıklı çalışmaların yapılması;

Jimnastikte,yer jimnastiğinin basit hareketlerin öğretip,esneklik yönden becerilerini ortaya koymalarına fırsat vererek,esneklik,beceri,hareketlilik ve koordinasyon gibi koordinatif özellikleri geliştirmek; Eğitsel oyunları,bayrak yarışları ve atletizm değişik disiplinlerinde ki hareketlerle;sürat,temel kuvvete dayanıklılık özelliklerini geliştirmek; Basketbol,ragbi,futbol,hentbol gibi sportif oyunlar yolu ile güreşçi adayların özel bilgi ve becerilerini artırarak temel motorsal ve koordinatif özelliklerin gelişmesine ağırlık verilmelidir. Çocuk başarılı sporcuları önemli bir kişi olarak görür ve adlarıyla tanır.

Çocuklar için oyun; öğrenme ortamı olduğundan onların ruhsal, fiziksel ve zihinsel gelişimini sağlayan neşeli faaliyettir. Bilişsel ve duygusal yapılanmaların oyun sayesinde geliştiği birçok konuyla ilgili uzmanlar tarafından açıklanmasına rağmen formal öğrenmeyi teşvik etmek ve okula hazırlamak yönünden oyunu yetişkin modellerle sınırlamaya doğru güçlü bir eğilim olduğu da bazı bilim adamlarınca ileri sürülmektedir.Bu açıdan bakıldığında oyunun çocuklar üzerindeki gelişime olan etkisinin geçerliliği ve gerekliliği de yeniden iddia konusudur. Oyunun eğitimdeki en önemli değerleri çocuklara ilgi çekici olması, onların dikkatini çekerek zevk ve eğlence içinde olması ve çocukların kendilerini geliştirmeye katkısının bulunmasıdır. Oyunda tüm baskılardan uzak, çocuğun gerçek kişiliğini diğer kişilik nitelikleri ile gözleme fırsatı buluruz. Oyunu diğer çalışmalardan ayıran özellik, iş olsun diye yapılmasıdır. Ancak oyun binlerce psikomotor, bilişsel ve duygusal yeteneklerin geliştirilebildiği bir ortam olması bakımından da çocuklar için çok yararlı bulunmaktadır. Ayrıca davranışın tüm yönleri üzerindeki potansiyel etkisinden ve çocukların verdiği önemden dolayı oyun etkili bir öğrenme ortamıdır.

7-12 yaş grubu branşa özel çalışmalar:

-Duruş ve tutuşları öğrenme

-Yerde yapılan basit oyunları gösterme

-Karın ve sırt kaslarını güçlendirici egzersizler ve daha sonra bacak,kol ve boyun kuvvetlendirilmesi egzersizlerine geçmek,

-Ayakta yapılan denge bozarak ve çekerek yapılan teknikler

-Dalarak yapılan teknikler.Yere indirmelerde sırta almalar bu aşamada yapılmamalıdır.

2- Optimal Eğitim-Antrenman Dönemi

Çocuğun 13-16 yaşında motorik özelliklerinin geliştirilmesine devam edilir. Verilen program üzerine ağırlık teknik-taktiğe yönelik olur. Serbest ve Greko-Romen teknikleri ve kaba boğuşmalar artık ölçülü,düzenli ve net bir şekil almaya başlarlar. Çalışma esnasında uygulanan tüm yöntemler, çocuğun çalışmalarını engellememelidir. Bilakis teşvik edici ve yaratıcılığa sevk etmelidir. Bu dönemde koordinasyonu engelleyecek zor tekniklerden kaçınılmalıdır.

Eğitim antrenman döneminde aşağıdaki kurallara uyulmasına özen gösterilir:

Tekniklerde çift yönlü çalışma alışkanlığı yaratma;

Teknikleri basit kombinelerde uygulamak için çok sayıda tekrar yapma;

Tekniklerin serilik düzeyini artırmak için,sürat geliştirici alıştırmalara dönük özel çalışma ağırlıklıdır. 15-16 yaş dönemin de çocukların bazıları hala buluğ çağındadır. Karşı cinse ve cinsel konulara büyük ilgi gösterir. Bu nedenle çocukların cinsel konularda ki bilgi birikimine ciddiyetle ilgi gösterilerek rehberlik edilmelidir. Bu çağlarda çocuk duygusal olduğu için psikolojik iradesi çok zayıftır. Çoğu zaman güreşe karşı bir bıkkınlık söz konusudur. Bu yüzden antrenmanlarda her zaman neşelendirici ve psikolojik yorgunluğu giderici eğitsel oyunlara yer verilmelidir. Bu dönemde serbest ve Greko-Romen stiller ayrılmadır.

Optimal uygulama döneminin şu özellikleri vardır:

Güreşçinin fizik uygunluğu ve teknik uygulama becerisi göz önünde bulundurularak stil ayrımı yapılır.Serbest ve Greko-Romen stil teknikleri hatasız uygulama becerisini genişletilir.Çalışmalarda teknikler müsabaka modeline yakın uygulanır.Teknikler sert bir şekilde uygulanmadan önce,özel hareketlere önem verilir. Örneğin:salto ve supleks atışlarından önce ayaktan köprüye düşüş, piyolet ve manken atma gibi becerilerin gelişmesine ağırlık verilir.Değişen güreş kuralları ve yeni antrenman yöntemleri arasında uyumlu çalışama ağırlıklıdır. Kuramsal bilgilerde;sporcunun beslenmesi ve antrenman ve sağlık bilgilerine ağırlık verilir. Bu yaş hassas bir dönem olduğu için antrenör tarafından özel ilgi beklentisi söz konusudur.

13-14 yaş grubu branşa özel çalışmalar:

-Boyunduruk hariç tüm güreş teknikleri verilir.

-Bu konuda çok tekrar faydalıdır.önce teknik yapılır ve daha sonra varyasyonlarına geçilir.Ve son olaraktan müdafaa varyasyonları öğretilir.Teknikler kontraları ile beraber yani çift yönlü öğretilmelidir.

-Güreşe özel kuvvet çalışması, özellikle patlayıcı güç çalışması.

-Tekniği taktikle birleştirme, her tekniğin taktiği verileye başlanır.

-Basit kombine çalışmalar,kombine oyunlar taktikle birleştirilir.

-Teorik çalışmalar, güreşin faydaları, zararlı alışkanlıkların kaybettirdikleri, vatan-millet sevgisi vs. anlatılır.

15 yaş grubu branşa özel çalışmalar:

-Güreş teknikleri, çocukların kendi güreş stillerini oluşturmalarına imkan tanınmalıdır.

-Tekniğin güreş içinde uygulanması, çocukların atak güreşe teşvik edilmesi.Kısa ve net bilgi aktarımı sağlanması gerekir.

-Kombine teknik çalışma,Bur da model çok önemlidir. Antrenör model olabilirse çok daha iyi olur.

-Tekniğe özgü kuvvet çalışmaları, Bu çalışmalarda hafif ağırlık kullanılabilir.

-Maç taktiğini geliştirme,

-Kontrol maçları, kontrol maçları kameraya alınarak çocuklara izlettirilebilir ve yapıcı eleştiri olabilir.

3- İhtisaslaşma Dönemi:

Bu döneme kadar yüksek spor deneyimi kazanan 17-18 yaşlarındaki bu güreşçi,optimal yüklenmelere müsait olan kuvvetin geliştirilmesine uygundur. Teknik taktik düzeyinin yüksek olması motorik özelliği ile paralel gelişim içindedir. Avrupa düzeyinde bir güreşçi olarak rakibinin teknik-taktiğine model hazırlama yeteneğine sahip özelliği geliştirir. Yıllık çalışma programı olimpik planın bir parçasını oluşturmalıdır. Haftalık çalışma programı çift seanslı olup ikişer saatlik 8-9 çalışma yapılmalıdır. Yüklenmelerin kapsam ve şiddeti giderek artırılır. Teknik-taktik üst düzeye çıkarılıp güreşçinin yoğun yüklenmeler yoluyla çalışma kapasitesi artırılır.

4- Yüksek Performans Dönemi:

19-20 yaşlarındaki ümitler grubu bir önceki döneme göre daha da yoğunlaştırılır. Alt yapıdan bu döneme kadar inşaa edilen tüm özellikler yüksek performans oluşturma amacına yöneliktir. Bu dönemde ki teknik-taktik ve koordinasyon çalışmaları bir yıl içerisinde yapılacak müsabakaların tarihlerine göre program hazırlanır. Çalışmalar olimpik planlamaya göre yapılıp ilk iki yıl tek uçlu,üçüncü ve dördüncü yıllar ise çift uçludur. Günlük çalışmalar çift seanslıdır. Haftalık antrenman sayısı bir hayli yüklü olup 11-12 antrenmana yükselir. Bu dönemde model antrenmanların yeri büyüktür. Yapılan çalışmalar,güreşçinin kalite ve düzeyine göre ferdi yapılır. Seçmiş olduğu teknik-taktik düzeyi rakibe göre ayarlanır.

5- Başarı Dönemi:

Güreşçi 8-10 yıldan beri yapmış olduğu temel ve özel hazırlıktan sonra teknik-taktik bilgi ve kondisyon durumuna ancak bu yaştan sonra sergilemeye başlar. Müsabakalar gerek lig maçlarında gerekse resmi maçlarda yapacağı karşılaşmalarda,çalışmalarını aksatmamalıdır. Çalışmaların esas amaçları şunlardır:

Genel ve özel güç geliştirmeyi en üst düzeyde değerlendirip başarı yollarını pekiştirmek;

Uluslar arası müsabakalardaki rakiplerinin teknik-taktiğinin en iyi bir şekilde analizini yapacak model antrenmanlara dönüştürmek ve başarıya gitmek;

Güreşçinin teknik-taktik düzeyini yaratıcılığa dönüştürüp en üst düzeye ulaştırmak;

Sağlık ve bilinçli beslenme konularına ciddiyeti artırma (aşırı kilo vermeme)ve oluşmuş sıkletini koruma özelliğini geliştirir.Özel yarışmaları sınırlandırıp resmi yarışmalara ağırlıklı bir yol seçmeye gitme;Almış olduğu tüm teorik bilgileri(Antrenman yöntemleri,beslenme,sağlık,teknik-taktik,bio-mekanik bilgileri),uygulamada en rasyonel bir şekilde birleştirme özelliğine sahip olma;Vatana,millete,bayrağa saygı,sosyal ve kültürel etkinliklerin yüklenmeler dışında göz ardı edilmemesine dikkat edilmelidir.

İlköğretim aşamasında Güreş Antrenmanında Temel Prensipler

İlkokullarda “ Beden Eğitimi” programlarının bir amacı da motor becerilerin gelişimi üzerindedir. Bu hareket partnerlerin uzmanlaşması, çocukların ilerdeki spor yaşamlarında, sportif faaliyetlerde ve bütün hayatı boyunca sürecek fiziksel aktivitelerinde başarılı olmalarında gereklidir. Motor becerilerin öğrenilmesinde hataların erken düzeltilmesi gerekir. Çocuklar yaptıkları hareketlerin önemli kısımlarını anlamalıdırlar. Kendi yaptıkları hareketleri analiz etmeye başlamaları ve böylece vücut hareketlerini düzeltmeleri sağlanmış olur. Bu uygulamalarda, öğretmenin gerektiğinde yardımcı olması lazımdır. Yapılacak bir hareketi öğrenmeye başlamada çocuklara kendi vücut kısımlarını keşfetme fırsatı tanınmalı ve bir çok değişik alet kullanılmalıdır. İlkokul çocuklarının kullandıkları aletlerin boyları, ağırlık ve büyüklükleri belli bir ölçüde olması lazımdır. Aletlerin çokluğu ve çeşitliliği, onların bu aletleri kullanmasında vücudun çeşitli hareketlere karşı uyumunu sağlayacaktır. Temel hareketlerin geliştirilmesi için maksimal katılım fırsatı sağlanmalı ve uygulamalarda aşağıdaki hususlar göz önüne alınmalıdır.

1. Bir grupla çalışmaya başlamadan önce bir hedef tespiti çok önemlidir. Çocukların çalışması için bir amaç olmalıdır. Okul yılı başlangıcında birkaç dersi ve amacı çocuklara açıklamak ve onlardan hangi davranışların beklendiğini belirtmek çok iyi olacaktır.

2.Öğretmen,çocuklarla birlikte kullanılacak bir alan aramalıdır. Genelde fiziksel eğitim odaları, kafeterya yada çok amaçlı alanlar olarak kullanılabilir. Eğer buralar kullanılacaksa mobilya ve eşyalar başka yerlere taşınmalıdır.

3. Hareketlere başlamadan önce bir sinyal tespit edilmelidir. Bu sinyal her gün kullanılmalıdır. Bir sinyal sesi özellikle küçük öğrenciler için çok faydalıdır. Derse başlangıç ve bitiminde hareket değiştirmelerde kullanılır.

4. Öğrenimin başlangıcından genelde bir sonraki safhaya geçmeden her hareket için üç ile beş ders ayırmak, çocuk öğrencilerin hareketin fikrini benimsemeleri için gereklidir.

5. Çocukların öğrenmedeki başarısı, öğretmenlerin onlara hareket sırasında verdiği cevaplar ve uyarımlardaki maharetine de bağlıdır.

6. Çocukların ilk deneylerinin hareketin ana fikrini anlamaya yönelik olması çok önemlidir. Çünkü grup haline gelindikçe eski tecrübeleriyle bu metotla yeni problemleri çözecektir.

7. Çocuklardan istenen, onların daha aktif olmasıdır. Onlar, bazen ortaya çok iddialı, bazen de silik ve bizim yapmaya çalıştığımızın dışında tekliflerle çıkabilirler. Bunu mazur görmemiz çok çeşitli cevaplar istediğimiz anlamına gelmez. Tam tersine bizim bu değişik davranışları yüreklendirmemiz, onları daha aktif yapacaktır.

8. Anlama yeteneğinin geliştirilmesi için aktivitelerin çok çeşitli olması gereklidir.

9. Çocuklar, düşünüp kendi fikirlerini geliştirmeye yöneltilmelidir. Bunda sağlanan başarıyla çocukların güven duyguları gelişecektir. Çocukları düşünmeye teşvik etmekle onları daha başarılı kılacağımız açıktır.

10. Çocuklar erken yaşlarda hareketleri tek başlarına daha iyi yaparlar. Partnerle, ikili- dörtlü gruplar halinde hareket yapmaları daha ileri yaşlarda mümkün olur.

11. Çocukların kendi yaptıkları hareketleri geliştirmeleri öğretmenleri sayesinde olur. Öğretmenler, onların hareket kalitelerini geliştirmek için çaba sarf etmelidirler. Bunu yaparken de yapıcı olmaları, onları olumlu yönde etkileyecektir.

12. Aşırı yüklenmeler yorgunluk ve sakatlıklara yol açabileceği gibi bir çok gencin güreşten uzaklaşmasına da sebep olabilir.

13. Miniklerin antrenmanında amaç onları üstün performansa değil gelişimlerini sağlamaya yardımcı olmalıdır. Başlangıçta genel fiziksel eğitimin tüm antrenman programı içerisindeki payı %85 olmalı ve giderek bu pay özel antrenman lehine değiştirilmelidir. İlk amaç tüm kas gruplarını uyumlu bir şekilde geliştirmek, solunum dolaşım sisteminin kapasitesini yükseltmek ve hareket ekonomisini gerçekleştirecek hareketleri öğrenmektir.

14. Genel fiziksel eğitimin özel fiziksel eğitim için ön şart olduğu asla unutulmamalıdır.

15. Antrenman yapmanın ilkelerinden bir tanesi vücuda düzenli olarak yüklenmek, bunun anlamı da her bir egzersizin yoğunluğunun / sürerliliğinin haftalık ve aylık periyotlarla düzenli olarak arttırılmasıdır. Bu ilke çocuklar için hazırlanan antrenman programlarında önemli bir yere sahiptir. Öğretmenler, öğrencilerine egzersizlerin seviyelerine uyup uymadığını sormaları gerekir. Öğrencilerin seviyeleri dikkate alınarak, kişiye özel antrenman programları düzenlenebilir.

16. İyi düzenlenmiş bir antrenman programı çocuklar üzerinde baskıya neden olabilir. Çocuklar sınıf arkadaşları arasında prestij yapmak için , yada değerli bir ödül kazanabilmek için , yoğun egzersizlere yada seviyelerinin üstünde alıştırmalar yapmaya çabalarlar. Öğrencilerin aşırı yorulmasını engellemek amacıyla egzersizler durdurulabilir.

17.Çocuk ve genç antrenmanı büyüklere yönelik antrenmanlardan ayıran önemli üç özellik vardır:Aşamalı olarak değişen amaçları vardır.Gelişimin ve ergenleşmenin özelliklerine uyum gösterir.Antrenman biliminin öngördüğü periyotlaşmadan ziyade okulun ve spor dışındaki eğitimin gerektirdiği yönde periyotlara sahiptir.

18. Boy ve ağırlık azlığı sebebiyle çocuktaki daha düşük performans yeteneği vardır.

19. Çocuklarda eksik hareket uyumları daha fazla enerji harcamasını gerektirir.

20. Kemik ve kıkırdağın büyüme aşamasında sınırlı bir yüklenilebilirlik söz konusudur.

21. Okul sporunda ve kulüp sporunda güreşçilerin antrenmanı temel dayanıklılığa yönelik olmalı hiçbir zaman özel dayanıklılığa yönelik olmalı. Çalışmalar çok kuvvetli anaerobik payları içermemeli.

22. Aerobik dayanıklılık yeteneği kızlarda 12-13, erkeklerde 13-14 yaşlarında en iyi antrene edilebilmesi göz önüne alınmalı.

23. Dayanıklılık antrenmanı farklı formlarda realiteye ve çocuklara uygun dış zorlamalar ( ilaveler) olmaksızın icra edilmelidir.

24. Antrenman metot ve içeriğinin seçimi çocukların ve gençlerin Psiko- fizyolojik şartlarına uygun olmalı.

25. Çocukların küçültülmüş yetişkinler olarak kabul edilmeleri neticesinde, büyüklere uygulanan antrenmanın süresi, yoğunluğu ve kapsamında sayısal azalmalar şeklinde antrenman düzenlenmemelidir.

26. Çocuk yaşlarda üstün performansa veya zirveye ulaşmak için çok fazla yüklenme yapılması ve neticede oransız gelişimin ortaya çıkmasından kaçınmalıdır.

27. Antrenmanın bedensel olarak düzenlenip ruhsal yönden eksiklikler bırakılmamalıdır. Örneğin çocuğa uygun oyunsal davranışlara yer verilmemesi; antrenman programının tek yönlü oluşu, özellikle vücut-iskelet sisteminde olumsuz etkiler ortaya çıkmasını sağlar.

28. Küçük yaşlarda ihtisaslaşmadan kaçmak gerekir. Küçük yaşlarda ihtisaslaşma çocuğun gelecekte olumsuz motive olmasını artırır. Çocuklarda performansın birdenbire artmasının sağlanması yoluna gidilmemelidir. Bu tür artımlar geçici olurlar.

29.Çocukları kendi aralarında aşırı hırslandırmadan kendileri için belirlenen sürelerde ve kurallar dahilinde maçlara sokmak gerekir.

30. Yarışmalı sporlara katılmadan önce her çocuğun ayrıntılı tıbbi kontrolden geçmesi gerekir. Ancak sağlık riski olmayan çocuklar yarışma sporlarına kabul edilmeli. Bu kontrol çocukların sağlıklarını tehlikeye düşürmeyen sporlara teşvik edilmesi sağlanır.

31. Müsabaka, kurallar ve antrenman şartları çocukların gelişim durumlarına ve kabiliyetine uygun olmalıdır. Öğretmen veya antrenörler çocuk organizmalarının yüklenme kabiliyetine uygun bir antrenman yapmalıdırlar.

32. Herhangi bir enfeksiyon halinde spordan uzak kalmamalıdırlar. Soğuk algınlığında da spor yapılmamalı.

33. Aşırı yüklenmeler 12 yaş grubundaki çocuklarda çok zararlıdır. Dış ağırlıkların kullanıldığı çalışma ve alıştırma programları kemik büyüme bölgelerine zararlı olduğundan bu çalışmalar buluğ çağı sonrası bırakılmalıdır.

34. Her çocuk kendi performans antrenmanıyla çalışmalara başlanmalıdır

35. Çocuklar belirli yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanacak şekilde eğitilmelidir.