Ana Sayfa > Avni Tarhan > Haber Detay

güreşin gönül dostları (Yusuf TAŞKAN)
güreşin gönül dostları (Yusuf Taşkan)

GÜREŞİN  GÖNÜL  DOSTLARI  (Yusuf TAŞKAN)
Peygamber efendimiz (sav) ın bizzatihi  yaparak şereflendirdiği   Ata sporumuz güreşte bir görevi olmadığı halde, gönülden gelen büyük sevgi, çocukluk’tan başlayan bir alaka,insanlara faydalı olma düşüncesi  , Şanlı bayrağımızın göndere çekilmesi ve istiklal marşımızı uluslar arası arena ve yarışlarda okunması için mücadele eden görüşlerini yetkililerle, kamuoyu ile paylaşan bir değerli dostumdan söz  etmek istiyorum.Adı Yusuf Taşkan.Bolu UB.MD’de başmühendis olarak görev yapmakta.Şimdi  bu değerli sporun gönül adamını tanıyalım:Sporla ilgisi çocuklukla İlk okulda başlar. Sonra Orta  okul ve Lise yılların da devam eder.
Güreş ile ilgilenmesi  ise; Trakya’lı (Gelibolu)’lu olması dolayısıyla Yağlı Güreş ve Kırkpınar Güreşleri nedeniyledir. Güreşi çok seven rahmetli dedesi  gerek Gelibolu ve Tarihi
Çardak Güreşleri ve gerekse Kırkpınar güreşlerine küçükken dedesi tarafından  götürülmüş.Böylece gönlünden güreşle ilgili ilk kıvılcımı buradan kapan Yusuf Bey, Minder güreşini de Gazetelerden takip etmiş.İlk defa 1974 İstanbul Dünya Güreş Şampiyonası Tercüman  Gazetesinde oldukça geniş olarak yer almıştı . Tercüman'da Rahmetli ALİ Gümüş ,Necmi Tanyolaç, İslam Çupi, Halit Kıvanç , Ahmet Ayık  yazılarını ve haberleri okudu.1974 'te Tercüman  gazetesi Dünya Şampiyonasında  1ci olan sporcuya 1 adet  Murat 124 araba vermeyi taahhüt etmişti.Mehmet Güçlü ve Vehbi Akdağ’ da Dünya 3.sü olmuşlardı. O günler Yusuf Beyin anılarında dünkü tazeliği ile durmakta.
İstanbul’da Dünya Şampiyonu çıkaramadık ama 2 Gümüş 2 Bronz Madalya kazanmıştık.TRT İnönü Stadından Güreşleri canlı yayınlamıştı. Hepsini seyreden Yusuf Bey , Halit Kıvanç anlatıyor , Ahmet Ayık ise yorumlar yapıyordu. Ali Rıza Alan ve Mehmet Uzun Gümüş Madalya kazanmalarına rağmen Tercüman Gazetesi Murat 124 Arabaları hediye etmişti.O Şampiyona sonrası yapılan tüm Dünya ve Avrupa Şampiyonaları  ile Olimpiyatlardaki Akdeniz Oyunları ve Turnuvaları hep TV.de izleyip  Gazetelerden takip eden Yusuf Bey, 1994 İstanbul Dünya Şampiyonasını ise Abdi İpekçi Salonunda canlı olarak izledi. Dünya Şampiyonu O Milli Takımımızı  ziyaret edip bizimle  tanıştı.1994 serbest milli takımı ile ilgili  Mükemmel bir takım olduğunu belirtti.Yusuf Bey diğer spor branşları ile de:1987 - 2007 arası 20 Yıl Geliboluspor Kulübünde Yöneticilik , Amatör S.K.F. (ASKF) da  Yönt. Kurulu Üyeliği ve Türkiye ASKF Delegeliği yaptı.ASKF Başkanı Sayın Orhan SAKA ve Mehmet  Baykan  Bey (Şimdi G.H.S Genel müdürü )ile çalıştı.2000 - 2004 arası TGF Başkanı  Osman Şansal ve Mehmet Kılıç ile de yakın temasla güreşin içinde olan Taşkan, 2005' ten bu yana da Güreşle ilgili Yazıları ile  Görüş ve Önerilerini Spor Kamuoyu ile paylaşmakta , Özellikle Bekir Çeker ve Musa Aydın  federasyon Başkanlığı döneminde Milli Takımla ilgili Kamplarda ve Turnuvalarda , Şampiyonalarda bulunan Yusuf Bey , Tecrübelerini  görüş ve önerilerini Yönetici,Antrenör ve güreşçilerimizle paylaştı. O güreşin bir gönül dostu, güreşe faydalı bir yönetici,o güreşimizin duayeni,  Ejdad yadigarı güreşimizin uluslar arası arenada başarılı olması için  can siperane  karşılıksız hizmet eden bir güreş sever.Allah ondan razı olsun.Böyle bir değerli güreş dostu arkadaşım olduğu için kendimi mutlu hissediyorum.Sağol, varol,  güreşe değerli katkılarınızla nice hayırlı yıllara diyorum.


Avni Tarhan-Maraşmanşet
tarhanavni@gmail.com.24-11-2016Haber Tarihi : 11/25/2016
Haber Editörü : Editör
Haber Kaynağı : Güreş federasyonu

Bu habere puan verin
Bu haber 298 kez okundu ve 59 puan aldı

Bu haberi tavsiye edin
Bu haberi arkadaşlarınıza tavsiye edin

Haberi Yorumla
Bu habere yapılmış bir yorum bulunmamaktadır

İlişkili Haberler
İlişkili haber bulunmamaktadır