guresdosyasi.com

 

  

 

 

 

645.TARİHİ KIRKPINAR GÜREŞLERİ

Recep Kara-Osman Aynur

FİNAL GÜREŞİNİN RESİMLE GÖRÜNTÜSÜ

 

Osman AYNUR BAŞPEHLİVAN

645'ci Tarihi Kırkpınar güreşlerinde Antalya'dan Osman Aynur Final güreşinde Amasya'dan Recep Kara'yı 8 dakikada  süren güreşin ardından yenerek başpehlivan oldu...

 

Güreşlerde Recep Kara 2. olurken, Recep Çakır ve Mehmet Yılmaz ise 3.'lüğü paylaştı.

'Başpehlivanlık Kemeri'ni CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın elinden alan Osman Aynur'a ödül olarak; Edirne Belediyesi tarafından 14 bin YTL nakit para ve Cumhuriyet altını, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin tarafından Cumhuriyet altını, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü tarafından madalya ve Cumhuriyet altını, Vakıflar Bankası'ndan Cumhuriyet altını ve Trakya Birlik'ten ise 20 kilogram zeytinyağı verildi.

Kırkpınar'da dereceye giren tüm pehlivanlara Edirne Belediyesi'nden toplam 83 bin 590 YTL para ödülü, 16 adet altın, 14 adet gümüş, 27 adet bronz madalya, Bakan Şahin tarafından 385 adet Cumhuriyet Altını karşılığı para, Güreş Federasyonu tarafından 57 adet madalya ve 4 adet kupa, Kırkpınar Ağası Adem Tüysüz tarafından 4 kupa, 16 adet altın, 14 adet gümüş, 27 adet bronz madalya, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 57 adet çeyrek altın, Edirne Ticaret Borsası tarafından da 16 adet tam, 14 adet yarım ve 27 adet çeyrek altın dağıtıldı.

Sarayiçi Er Meydanı'nda 16 kategoride yapılan güreşlerde birinci olan pehlivanlar şöyle:
"Başpehlivan: Osman Aynur (Antalya), Başaltı: Fatih Atlı (Samsun), Büyük Orta: Ali Altun (Antalya), Küçük Orta Büyük Boy: Ali Gürbüz (Antalya), Küçük Orta Küçük Boy: Faruk Akkoyun (Kocaeli), Deste Büyük Boy: Ekrem Akın (Karamürsel), Deste Orta Boy: Barış Düzenli (Samsun), Deste Küçük Boy: Orhan Okulu (Antalya), Top Koparan: Oğuz Kara (Antalya), Teşvik: Recep Üstündağ (Antalya), Minik 1: Süleyman Atlı (Muğla), Minik 2: Mustafa İyde (Antalya), Minik 3: Nazmi Şahin (Antalya), En İyi Peşrev: Sedat Çelik (Edirne), En centilmen: Ahmet Salih Güleç (Ankara), En teknik: Ferudun Çatak (Ankara)."

 

 

 

 

Tüysüz 3. kez Kırkpınar ağası

645. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde, 2 yıldır ağalık yapan Adem Tüysüz, ağalığı 361 bin YTL bedelle yeniden aldı. Tüysüz, üst üste 3. kez ağa olduğu için altın kemeri almaya hak kazındı.

Sarayiçi Er Meydanında düzenlenen, ağalık ihalesi açık artırması 200 bin YTL bedelle açıldı. Ağalık koç ihalesi açık artırmasına, Tüysüz'ün yanısıra Edirneli işadamı Şeref Yeşilyurt ve 2001 yılı Kırkpınar Ağası Mustafa Saruhan katıldı. Artırmayı 361 bin YTL veren Adem Tüysüz kazandı.

Bu arada ihale sırasında mikrofonu alan Tüysüz, ''100 bin YTL için 5 bin YTL yakıp reklam yapmak olmaz. Devlet büyüklerim, burada Ali Cengiz oyunu var'' diyerek, bağırdı. Bu tepki üzerine artırmaya katılan Yeşilyurt, çekildiğini belirtti. Saruhan da, ''Ağamız üçüncü kez ihaleyi alarak altın kemeri almak istiyor. Ona bırakıyorum'' dedi.

İhale sonrası Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi tarafından ihale bedelinin yer aldığı senete imza atması istenen Tüysüz ile Sedefçi arasında tartışma yaşandı. Başbakan Yardımcısı ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal ve milletvekillerinin de yer aldığı protokol önünde cereyan eden bu olaylardan sonra Tüysüz, elindeki Türk bayrağını Bakan Şahin'e götürüp, selamladı.

Daha sonra Tüysüz, Er Meydanında dolaşarak güreşseverleri selamladı.

Tüysüz, 3 yıl üst üste ağalığı kazanmasından dolayı Edirne Belediyesi'nden altın kemer alacak. Tüysüz geçen yılki ihaleyi 180 bin YTL'ye almıştı.

Tüysüz'ün Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinde ticaretle uğraştığı belirtildi.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde ağalık ihalesini 3. kez kazanarak, altın kemer almaya hak kazanan Adem Tüysüz, ''Bugünleri gösteren Allahıma şükürler olsun'' dedi.

Tüysüz, ağalık ihalesi sonrası basın mensuplarına yaptığı konuşmada, Kırkpınarda görev yapan davulcu, zurnacı ve yağcılar ile pehlivanların ana ve babalarının ağa olduğunu belirterek, ''Ben yolsulların ağasıyım'' dedi.

Tüysüz, ''70 milyon Türke, Fatih'in torunlarına, Atatürk'ün evlatlarına param feda olsun. Milletime, bayrağıma güvenerek ağa oldum. Bugünleri gösteren Allahıma şükürler olsun. Yolsulun ağasıyım. Fakirin babasıyım. Milletimin kölesiyim'' diye konuştu.

02.07.2006


Kaynak : AA

 

Kırkpınar ağasından sitem

3. kez Kırkpınar Ağası olan Adem Tüysüz, sırf ağalık parasının daha yüksek rakamlara çıkması için karşısına parasız birini oturttuğunu söylediği Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'ye sitem etti. 644 ve 645. Kırkpınar Ağalığı'nın ardından Pazar günü yapılan güreşlerde 646. Kırkpınar Ağalığı'nı da kazanan İzmitli işadamı Adem Tüysüz, ağaların taktığı altın kemerin de sahibi oldu.

 

Geleneğe göre Sarayiçi'nin girişine heykeli de dikilecek olan Adem Tüysüz, açıkartırma sırasında yaşanan gerginliğin de Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'den kaynaklandığını belirterek, "Sırf benden daha fazla para alabilmek için karşıma iflas etmiş, konkardato ilan etmiş birini bulup oturttu. Oysa birçok ağa adayı vardı, ama onlar, 'Sen 2 yıldır ağalık yapıyorsun. Altın kemer senin hakkın' diyerek ihaleye girmediler" diyerek Hamdi Sedefçi'ye sitem etti.

Aslen Gümüşhane Kelkitli olan ve İzmit'te, kuyumculuğun yanı sıra sigortacılık da yapan Adem Tüysüz, 361 bin YTL karşılığında 3. kez ağalığı üstlendikten sonra İzmit'teki işinin başına döndü.

Bugüne kadar yağlı güreşin tanıtılması, yaygınlaştırılması, yeni pehlivanlar yetişmesi için tüm yurdu gezerek çalışmalar yaptığını anlatan Adem Tüysüz, şimdiki hedefinin de yağlı güreşi dünyaya tanıtmak olduğunu söyledi.

Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere İngiltere, Fransa ve Almanya'da gösteri niteliğinde yağlı güreşler düzenlemek için çalışma başlattığını anlatan Tüysüz, bu konuda devletten de destek beklediğini söyledi.

Adem Tüysüz, geçtiğimiz Pazar günü Kırkpınar'da ağalık ihalesi sırasında yaşanan gerginlik konusuna da değinerek, ağalık ihalesine katılmanın herkes için şan, şeref ve gurur olduğunu belirterek şöyle dedi:

"Güreşi tanıyana, emek verene benim canım feda. Ama saat 15.00'de yapılacak ihaleye benden başka katılan olmadı. Katılmak isteyen 5 kişi vardı. Hepsi de değerli insanlardı. Ama onlar, 'Adem Tüysüz, 2 dönemdir ağalık yapıyor. Altın kemer onun hakkı. Katılmamız ayıp olur' diyerek katılmadılar. Hamdi Sedefçi bu kez ihaleyi saat 16.00'ya aldırdı. Bu süre içinde, iflas etmiş konkardato ilan etmiş birisini bulup, karşıma oturttu. Ata sporumuza bu yakışır mı? Hamdi Sedefçi bunu nasıl yaptı, anlamak mümkün değil. Amaç, sadece benden biraz daha fazla para koparmaktı. Ben belediye başkanına hatırlattım. Benim alın terimden başka param, ayrıca başka beklentilerim de yok. Ben daha önce 300 bin YTL ödedim. Onun gözünü para bürümüş."

Adem Tüysüz, 3. kez ağalığı kazanması nedeniyle sahibi olduğu 900 gram ağırlığındaki altın kemeri de ömür boyu saklayacağını ve torunlarının da saklamaya devam edeceğini söyledi.

04.07.2006


Kaynak : DHA