DÜNYA SERBEST VE GREKO ROMEN

ŞAMPİYONASINA DOĞRU

12-18 Eylül 2011

Sinan Erdem Spor Salonu

İstanbul-TÜRKİYEİstanbul’un evsahipliğinde 12-18 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Dünya Güreş Şampiyonası için belirlenen milli takımda bulunan güreşçilerimiz tahsil durumlarıyla dikkati çekiyor.

Milli güreşcilerimiz minderdeki şampiyonluklarının yanı sıra eğitim hayatlarındaki başarılarla da örnek bir sporculuk duruşu sergiliyor. Erkekler serbest ve grekoromen ile bayan milli takımına seçilen 21 güreşçimizin 20’si üniversite tahsili yapmasıyla dikkatleri çekiyor.

Milli takımlarda yer alan güreşçilerimizden 11’i üniversite mezunuyken, 9’u ise halen üniversite eğitimini sürdürüyor. Üniversite tahsili yapan sporcularımızın tamamı Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu’ndan (BESYO) mezun ya da burada okuyor.

ÜNİVERSİTELİ ŞAMPİYONLAR
Ramazan Şahin, Serhat Balcı, Fatih Çakıroğlu, Şeref Tüfenk, Serdar Böke, Nazmi Avluca, Leyla Metin ve Simge Örskaya üniversite mezunu sporcularımız olarak dikkat çekerken, Ersin Çetin, Cenk İldem, Emriye Musta üniversite mezuniyetlerinin ardından beden eğitimi öğretmeni olarak da görev yapıyor.

Batuhan Demircin, Ayhan Karakuş, Mustafa Sağlam, Selçuk Çebi, Rıza Kayaalp, Burcu Kebiç, Sümeyye Sezer, Muhçu Hatun ve Burcu Örskaya ise üniversite tahsinilin devam ettiren güreşçilerimiz. 21 güreşçi arasında sadece Dünya ve Avrupa Gençler Şampiyonu Ahmet Peker lise mezunu durumunda.

YAŞ ORTALAMASI 24
Dünya şampiyonasında mindere çıkacak olan 21 sporcumuzun yaş ortalaması ise 21. Serbest ve grekoromen milli takımlarımızın yaş ortalaması 26’yken bayan milli takımımız 22 yaş ortalamasıyla genel ortalamayı da düşürüyor.

Milli takımın en genç sporcusu 1991 doğumlu Sümeyye Sezer. Milli takımın en tecrübeli ismi ise 35 yaşındaki 2 Dünya ve 4 Avrupa şampiyonluğu bulunan kaptan Nazmi Avluca.

Milli takımları oluştuna sporcularımızın bilgileri ise şu şekilde:

2011 Dünya Güreş Şampiyonas başladı

Sinan Erdem Spor Salonu'ndaki müsabakaların ilk gününde grekoromen stil 55 kiloda 37, 66 kiloda 52, 96 kiloda 44 sporcu mindere çıkacak. Türkiye'yi 55 kiloda Ayhan Karakuş, 66 kiloda Şeref Tüfenk, 96 kiloda Cenk İldem temsil edecek. 55 kiloda Hırvat Ivan Lizatovic, Ayhan Karakuş'un, 66 kiloda Koreli Hyeon-Woo Kim, Şeref Tüfenk'in, 96 kiloda Koreli Chang-Gun An Cenk İldem'in ilk maçlardaki rakibi oldu. 55 kiloda Ayhan Karakuş 2. turdan, 66 kiloda Şeref Tüfenk ve 96 kiloda Cenk İldem ilk turdan müsabakalara başlayacak.Şampiyonanın ilk maçları öncesinde, yapılan anonsa uyan seyirciler ayağa kalkarak organizasyonu alkışladı.Bu arada organizasyona 85'i yabancı 210 gazetecinin akredite edildiği bildirildi

Dünya Şampiyonası'nın açılışı Sinan Erdem'de

Tarih12 Eylül 2011 , 14:28

Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nın açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın katılımlarıyla 12 Eylül 2011 Pazartesi Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleşecek.
Tarih: 12 Eylül 2011 / Pazartesi
Yer: Sinan Erdem Spor Salonu
Dünya Şampiyonası Açılış Töreni: 18.30 – 19.30
1.Gün Karşılaşma Programı:
13.30 – 18.30 Eleme Turları ve Repechage müsabakaları Greko-Romen 55-66-96 kg
18.30 – 19.30 Açılış Töreni
19.30 – 21.30 Finaller Greko-Romen 60-84-120 kg Ödül Töreni

Cenk İldem olimpiyat biletini aldı..

96 kiloda adeta tarih yazan genç güreştimiz Cenk İldem, zorlu Ermeni rakibi karşısında bir hayli zorlanmasına rağmen minderden zaferle ayrılmasını bildi. Birinci devrede pasif kalan rakibi karşısında yerde puan alamayan İldelm, ilk yarıyı 1-0 yenik kapadı.
İkinci devrede ise bu defa aynı manzara bizim lehimize gelişti. İldem’i yerde çırpamayan Ermeni güreşçi, maçı üçüncü devreye taşıdı.
Üçüncü ve son devrede adeta nefesler tutuldu. Ermeni Aleksiayan önünde atak bir güreşy ortaya koyan Cenk İldem, rakibinin pasif kalması sonucu 1 puan alarak rakibine ihtar verdirtti. Maçın sonlarında Cenk İldem, rakibini çırpamasa da teknik puan aldığı için 1-1’lik sonuçtan karşılaşmayı 2-1 kazanarak adını yarı finale yazdırmasını bildi.
Cenk İldem yarı finale çakıncaya kadar eleme turunda Koreliyi, birinci turda Macar, ikinci turda ise Romen güreşçiyi mağlup etmişti

    

İranlı güreşçiler İsraillilerin karşısına çıkmadı....

Cenk İldem'den bronz madalya..

Sinan Erdem Spor Salonu'nda gerçekleştirilen şampiyonada, bugün mindere çıkan 55 kiloda Şeref Tüfenk ve 66 kiloda Ayhan Karakuş elenirken, 96 kiloda Koreli, Macar, Rumen ve Ermeni rakiplerini yenip, yarı finalde İsveçli Jimmy Alexander Lidberg'e mağlup olan Cenk İldem, bronz madalya için Belaruslu Tsimafei Dzeinichenka ile karşılaştı.
Rahat bir maç çıkaran İldem, ilk devreyi 3-0 galip kapatırken, ikinci devreyi de atak bir oyunla 1-0 önde tamamlayarak bronz madalya elde etti.
Cenk İldem, 2012 Londra Olimpiyatları'nda mücadele etmeye hak kazandı.
Türkiye, böylece günü tek madalya ile kapatmış oldu.

3'te 3 yaptık !

84 kiloda Nazmi Avluca, 60 kiloda Mustafa Sağlam, 120 kiloda Rıza Kaalp rakiplerini yenmeyi başardı.

Mindere ilk çıkan 84 kilo güreşçimiz Nazmi Avluca, çok zorlu bir karşılaşma sonrası İranlı rakibini yenerek şampiyonaya iyi bir başlangıç yaptı.

23 yaşındaki genç İranlı rakibi Akhlaghi önünde bir hayli zorlanan Avluca, tecrübesiyle bu zorlu müsabakadan 2-1 galibiyetle ayrılarak kilosunun favori ismi olduğunu bir kez daha ispatladı.

Maça her iki güreşçide sert başladı. Kafa darbeleriyle ağız ve burunları kanayan iki sporcuya sağlık görevlileri sık sık müdahalede bulunmak zorunda kaldı. İranlı Akhlaghi, Nazmi’nin bu devrede yere yatırmasını iyi değerlendirerek puan vermeyince devre 1-0 güreşçimiz aleyhine sona erdi.
İkinci devrede ise bu defa İranlı güreşçi Nazmi’den puan alamayınca kaptan skoru 1-1’e getirdi. Üçüncü devre ise tam bir heyecan kasırgası şeklinde geçti. İlk dakikası puansız geçen karşılaşmada çekilen kurada İranlı kazandı. Yerde teknik isteyen Akhlaghi, Nazmi Avluca’yı çırpamayınca sporcumuz minderden 2-1 galibiyetle ayrıldı.

“SAĞLAM” GALİBİYET
Bu arada 60 kiloda eleme turu için mindere çıkan 60 kilo güreşimiz Mustafa Sağlam, Yunanlı Vladimiros Matias’ı başarılı bir güreş sonrası 2-0 yenerek güne iyi bir başlangıç yaptı.

Birinci devreye fırtına gibi giren Sağlam, rakibine önce boyunduruk attıktan sonra br defa da bastırınca devreyi 3-0 önde kapadı.

İkinci yarıda da atak güreşini devam ettiren Mustafa Sağlam, bu devreyi de 1-0 kazanarak karşılaşmadan 2-0 galibiyetle ayrıldı.

KAYAALP DE GALİP
Sabah seansında mindere çıkan bir diğer güreşimiz Rıza Kayaalp’te rakibini rahat geçerek şampiyonaya başarılı bir başlangıç yaptı.

Kayaalp, Tunuslu Radhouane Chebbi’yi ilk devrede 4-0, ikinci devrede ise 1-0 mağlup ederek ikinci tura çıkmayı başardı.

Sporcularımız böylece sabah seansında yaptıkları ilk tur güreşlerinden galibiyetle ayrılarak salonu dolduran seyircilere renkli dakikalar yaşattı.

Nazmi Avluca'dan bronz..

Yarı finalde Polonyalı rakibine yenilerek altın madalya şansını kaybeden Avluca, Rus Alan Anatolevitc Khugaev önünde yine eleme turlarında olduğu gibi çok zorlu bir müsabaka yaptı. İlk devrede rakibinin yaerdeki atağını iyi bertaraf eden Avluca, devreyi 1-0 önde kapadı.
İkinci devre yerde rakibinden puan alaayan Nazmi, devreyi 1-0 mağlup kapadı ve maçı üçüncü periyota uzattı. Üçüncü devrede ise tam bir heyecan kasırgası yaşandı. Her iki güraşçide puan almak için bir hayli çaba göstersede sonuca ulaşamadılar. Daha sonra çekilen kurada Rus güreşçi kurayı kazandı. Ancak Nazmi karşısında puan alamayınca, güreşçimiz dünya üçüncüsü oldu.

Nazmi finale gelinceye kadar ilk turda İranlı, ikinci turda Ukraynalı, çeyrek finalde Çek Cumhuriyeti’nden rakiplerini yendi. Avluca, yarı finalde ise Polonyalı rakibine kaybetmişti.

GÖNÜL İSTERDİ Kİ..
İstanbul’da yapılan Dünya Güreş Şampiyonası’nda bir birbirinden zorlu maçlar yaparak 84 kiloda dünyü üçüncüsü olan Avluca, “Gönül isterdi ki kendi evimizde altın madalya alalım. Ama olmadı. Final maçına çıkıncaya kadar zorlu maçlar yaptım. Final öncesi çok bitik bir haldeydim. Ama bronz madalyada aldığım için kendimi mutlu hissediyorum” dedi.

LONDRA’DA VEDA
Spor kariyerinde Avrupa ve dünya şampiyonluklarının bulunduğunu ancak olimpiyatlarda altın madalya kazanamadığını ifade eden Nazmi Avluca, “Bu benim için bir eksiklik. Olimpiyatlarda üçüncü oldum ama altın madalya kazanamadım. Bu özlemimi Londra’da şampiyon olarak giderip sporu zirvede bırakmak istiyorum” diye konuştu.

BİRBİRİMİZİ BİTİRDİK
84 kilonun en zorlu kategori olduğunu ve tüm rakiplerin birbirine denk isimlerden meydana geldiğini öne süren Nazmi Avluca, “Tabir yerindeyse, rakiplerimizle birbirimizi adeta bitirdik. Sanki spor değil savaş yaptık. Ama güreşte başarı kolay gelmiyor. Savcaşmadan madalya kazanmak mümkün olmuyor. Seyircilerimizin desteğiyle Allah bana bu başarıyı bir kez daha yaşattı. Bundan dolayı mutluyum” şeklinde konuştu.

İstanbul’da yapılan şampiyonanın Türkiye için bir prestij olduğunu ve salona gelerek kendilerin yalnız bırakmayan tüm seyircilere teşekkür eden Avluca, “En büyük teşekkürü ise sayın Başbakanımız hak ediyor. Şampiyonaya geldi, bizlere moral verdi ve şampiyonanın açılışını yaptı. Aynı şekilde kulüp başkanımız ve yöneticilerimiz sürekli olarak beni moral olarak destekledi. Hepsinden Allah razı olsun” dedi.

FİNALDE TAKTİK GÜREŞTİM
Rus güreşçinin zorlu bir rakip olduğunu ve final maçında taktik bir güreş yaptığını ifade eden milli sporcu, “Madalya maçına gelinceye kadar zorlu rakiplerle güreştiğim için bitmiştim. Son bir gayretle madalyaya uzandım. Rus güreşçi, son periyotta beni yukarı kaldırmak istedi. Bilerek minder dışına kaçtım. O arada kaldırdı. Ama dışarıya çıktığımızı biliyordum. Hakemi ikaz ettim. Videodan da seyrdedince haklılığım ortaya tıktı ve madalya benim oldu” yorumnuda bulunarak sözlerines nokta koydu.

Altın adam Rıza Kayaalp..

Sinan Erdem Spor Salonu'ndaki şampiyonada grekoromen stil 120 kiloda ilk maçında Tunuslu rakibini 2-0 (4-0, 1-0), ikinci maçında Bulgar rakibini 2-0 (1-0, 3-0), çeyrek final maçında Macar rakibini 2-0 (4-0, 1-0), yarı finalde Kazak rakibini de 2-0 (5-3, 1-0) yenen Rıza Kayaalp, finalde daha önce 4 kez Dünya şampiyonluğu ve 1 Olimpiyat şampiyonluğu kazanan Kübalı güreşçi Mijain Lopez Nunez ile karşı karşıya geldi.

Rahat bir maç çıkaran Kayaalp, rakibini 2-0 (2-0, 2-0) yenerek altın madalyaya ulaştı.

-RIZA KAYAALP-
Yozgat'ta 24 Temmuz 1989 tarihinde işçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen Kayaalp, ilkokul eğitiminin ardından Yozgat Güreş Eğitim Merkezi'nde güreşe başladı.

2010 Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası'nda altın madalya kazanan genç güreşçi, 2009 ve 2010 Dünya Güreş şampiyonalarında bronz madalya ile yetinmişti.

Kayaalp'in, 2009 Akdeniz Oyunları, 2008 ve 2009 Dünya Gençler, 2009 Avrupa Gençler, 2005 ve 2006 Avrupa Yıldızlar Şampiyonalarında altın madalyaları bulunuyor.

Kayaalp, Aksaray Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda eğitimini sürdürüyor.

"OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞU DA GELECEK"
Dünya Güreş Şampiyonası’nda 120 kiloda altın madalya kazanarak bir ilke imza atan ve 23 yaşında dünya şampiyonluğu mutluluğunu yakalayan Rıza Kayaalp, “Bunun arkası gelecek. Buradan söz veriyorum Londra’da da altın madalya kazanacağım” dedi.

"ALTIN ALACAĞIMI BİLİYORDUM"
Dünya şampiyonasına çok iyi bir hazırlık dinöme geçirdiğini ve tek rakibinin Kübalı olduğunu ifade eden Rıza Kayaalp, “Çalışmalarımın karşılığını aldığım için çok mutluyum. Kübalıyı yeneceğimi biliyordum. Herşeyden evvvel ben daha gencim ve çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdim. Kendime olan güvenim en üst düzeydeydi. Bu güven nitekim maça da yansıdı ve galip gelen taraf ben oldum” diye konuştu.

SIRADA LONDRA VAR
Kübalı güreşçi ile 2009 yılında karşılaştığını ve dünya şampiyonasında kaybettiğini ifade eden Rıza Kayalp, “2 yıldan bu yana bu fırsatı kolluyordum. Ben yenildiğim bir adama ikinci defa kaybetmem. Nasip bu güneymiş. İstanbul’daki şampiyona için gerçekten çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdim. Hedeflediğim başarıyı gerçekleştirdiğim için çok mutluyum” diyen Kayalap, gelecekle ilgili olarak hedeflerini ise şöyle sıraladı:
“Benimle ilgili beklentiler bu saatten sonra daha da yükseldi. Gelecek sene Londra Olimpiyatları var. Burada da altın madalya kazanmak için bugünden tezi yok çalışmalara başlayacağım. Bu dünya şampiyonluğunun yanına bir olimpiyat şampiyonluğu çok yakışır. Bunun için buradan söz veriyorum. Gelecek sene Londra’da da altın madalya kazanacağım”

"TÜRK HALKINA HEDİYE EDİYORUM"
Dünya şampiyonası için salona gelerek kedilerini destekleyen seyircilere minnettar olduğunu belirten Rıza Kayaalp, “Bu altın madalyayı Türk halkına hediye ediyorum” dedi.

Şampiyonanın öncesinde ve şampiyona anında gerek salonu dolduran seyircilere, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e ve yönetm kurulu üyelerine teşekkür eden genç güreşçi, “Daha önce iki defa gençlerde dünya şampiyonu olmuştum ama büyüklerde ilk defa bu mutluluğu yaşıyorum. Müthiş bir duygu. Benim bu sonucu almamda başta kulüp başkanımız Melih Gökçek olmak üzere milli takım hocaları ve kulüp antrenörlerine sonsuz teşekkürler” diye konuştu.

AİLESİ YALNIZ BIRAMADI
Kübalı Lopez’i yenerek büyüklerde ilk defa dünya şampiyonluğu ünvanın yakalayan Rıza Kayalap’i bu önemli günde ailesi yalnız bırakmadı. Annesi babasının yanı sıra ikiz kardeşi ve ablası da Sinan Erdem Spor Salonu’na gelerek genç şampiyona destek verdi. Maçtan sonra annesi ve basanını ellerini öpen Rıza Kayalap’in bu hareketi salonu dolduran binlerce seyirci tarafından coşkulu bir şekilde alkışlandı.

Türkiye 2. oldu

Şampiyonanın 3. gününde grekoromen stil 74 kilo müsabakaları ile bayanlar serbest stil 48 ve 51 kilo karşılaşmaları yapıldı.

Türkiye şampiyonanın 3. gününde 74 kiloda Selçuk Çebi ile gümüş madalya kazandı. Şampiyonada, grekoromen stilde Türkiye 4 madalya elde etti.

Organizasyonun 3. günündeki müsabakalarda kilolarında dereceye giren sporcular şöyle:
Erkekler (Grekoromen):
74 kilo: 1- Roman Vlasov (Rusya), 2- Selçuk Çebi, 3- Neven Zugaj(Hırvatistan), 3- Arsen Julfalakyan (Ermenistan)

Bayanlar (Serbest):
48 kilo: 1- Hitomi Obara Sakamoto (Japonya), 2- Mariya Stadnyk (Azerbaycan), 3- Zhuldyz Eshimova Turtbayeva (Kazakistan), 3- Shasha Zhao (Çin)
51 kilo: 1- Zamira Rakhmanova (Rusya), 2- Otgontsetseg Davaasukh (Moğolistan), 3- Patimat Bagomedova (Azeryabcan), 3- Jessica Anne Marie Macdonald Bondy (Kanada)

-TÜRKİYE GREKOROMEN STİLDE 2. OLDU-
Grekoromen Dünya Şampiyonası sonunda Türkiye, 1 altın, 1 gümüş ve 2 de bronz madalya alarak takım halinde 2. oldu.

Toplam 7 sıklette yapılan karşılaşmaların ardından takım sıralaması şöyle oluştu:
Ülke: Puan
1-Rusya 41
2-TÜRKİYE 35
3-İran 30
4-Belarus 25
5-Kazakistan 23
6-Bulgaristan 21
6-Azerbaycan 21
8-Güney Kore 20
9-Ermenistan 19
9-Macaristan 19

-GREKOROMEN MADALYA SIRALAMASI-
Grekoromen stilde madalya sıralaması şöyle oluştu:
Ülke Altın Gümüş Bronz
1- İran 2 - 1
2- Türkiye 1 1 2
3- Belarus 1 1 -
4- Rusya 1 - 3
5- Azerbaycan 1 - -
5- Bulgaristan 1 - -
7- Kazakistan - 1 1
7- Küba - 1 1
9- Polonya - 1 -
9- İsveç - 1 -
9- Gürcistan - 1 -
12- Çin - - 1
12- Güney Kore - - 1
12- Bulgaristan - - 1
12- Finlandiya - - 1
12- Hırvatistan - - 1
12- Ermenistan - - 1

-KUPA 21 KİLO-
Şampiyonada birinci olan Rusya'ya verilen kupanın ağırlığının 21 kilo olduğu kaydedildi.

Üzerinde, turnuvanın maskotu olan ''Aslan'' sembolü ile Selçuklu ve Osmanlı motiflerinden izler taşıyan kupalardan, ikinci Türkiye'ye verilen olanının 17,5, üçüncü İran'a verilen kupanın ise 15 kilo olduğunu bildirildi.


 

                                                                             SERBEST
                                              

55 kilo: Ahmet Peker, 22 yaşında, lise mezunu, Gençler Dünya ve Avrupa Şampiyonu
60 kilo: Ersin Çetin, 25 yaşında, beden eğitimi öğretmeni, Büyükler Dünya 5’ncisi
66 kilo: Ramazan Şahin, 28 yaşında, üniversite mezunu, Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu
74 kilo: Batuhan Demircin, 22 yaşında, üniversitede okuyor, Büyükler Avrupa 3’ncüsü
84 kilo: Serdar Böke: 25 yaşında, üniversite mezunu, UNIVERSIADE 3’ncüsü
96 kilo: Serhat Balcı, 29 yaşında, üniversite mezunu, Büyükler Dünya ‘ncüsü
120 kilo: Fatih Çakıroğlu, 30 yaşında, üniversite mezunu, Büyükler Avrupa Şampiyonu
 

SERBESTTE 23, GREKOROMENDE 26 YIL ŞAMPİYONLUK ÖZLEMİ-
Türkiye serbest stilde, dünya şampiyonalarındaki ilk altın madalyalarına 1951 yılında Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de düzenlenen şampiyonada ulaştı.
Bu şampiyonada Türk Milli Takımı'ndan Yaşar Doğu, Haydar Zafer, Celal Atik, Nurettin Zafer, Nasuh Akar ve Ali Yücelle 6 altın madalya birden kazanan Türkiye, takım halinde de ilk sırada yer aldı
DÜNYA ŞAMPİYONLARI-
Türkiye'ye dünya şampiyonalarında altın madalya kazandıran sporcuların isimleri ise şöyle:
Serbest:
Yaşar Doğu (1951), Haydar Zafer (1951), Celal Atik (1951), Nurettin Zafer (1951), Nasuh Akar (1951), Ali Yücel (1951), Mustafa Dağıstanlı (1954 ve 1957), Hüseyin Akbaş (1954, 1957, 1959 ve 1962), Hamit Kaplan (1957), Mehmet Kartal (1957), Cemal Yenilmez (1963), Ahmet Ayık (1965 ve 1967), Mahmut Atalay (1966), Ali Rıza Alan (1970), Sebahattin Öztürk (1993), Mahmut Demir (1994), Turan Ceylan (1994), Zekeriya Güçlü (1997), Harun Doğan (1999), Aydın Polatçı (2005), Ramazan Şahin (2007)

TAKIM HALİNDE DÜNYA ŞAMPİYONLUKLARIMIZ

1951-1954-1957-1966-1994

Serbest Stil Dünya şampiyonu Rekortmen Hüseyin Akbaş ( 4 defa), Mustafa Dağıstanlı (3) kez

 

 

Milliler madalya alamadı

Sinan Erdem Spor Salonu'nda gerçekleştirilen şampiyonada 46 sporcunun mindere çıktığı 84 kilo mücadelesinde Serdar Böke, ilk maçında Ermeni güreşçi Gadzhimorad Nurmagomedov'u mağlup ederken, ikinci turda ise Bulgar rakibi Mihail Petrov Ganev ile karşılaştı. Ganev karşısında fazla varlık gösteremeyen Böke, maçı 2-0 (3-0, 2-1) yitirdi.

Serdar Böke, Ganev'in finale yükselmesi halinde, bronz madalya için repesaj maçı yapmaya hak kazanacak.
Erkekler serbest stil 96 kiloda yaptığı ilk maçta Venezuellalı rakibini rahat bir oyunla geçen Serhat Balcı, ikinci turda Tacikistan'dan Rustam Iskandari ile karşılaştı. İlk devreyi 3-0 kazanan Serhat Balcı, ikinci devreyi de teknik üstünlük ile kazandı. Rakibini 2-0 mağlup eden Serhat Balcı, son 8 güreşçi arasına girdi.
Sinan Erdem Spor Salonu'nda, 41 sporcunun mindere çıktığı 96 kilo mücadelesinde Serhat Balcı, ilk maçında Venezuellalı Luis Felipe Vıvenes Urbaneja'yı, daha sonra Tacikistanlı Rustam Iskandari'yi rahat geçen mücadelelerin ardından 2-0'lık galibiyetlerle saf dışı bıraktı. Balcı, çeyrek finalde ABD'li Jacob Stephan Varner'i de 2-0 (1-0, 1-0) mağlup ederek yarı finale yükseldi.

Serhat Balcı, şampiyonada serbest stilde bugüne kadar yapılan 4 sıklette ilk defa yarı finale yükselme başarısını yakalayan Türk sporcu oldu.

Serhat Balcı, bu başarısıyla 2012 Londra Olimpiyat Oyunları vizesini de cebine koymuş olu.
Sinan Erdem Spor Salonu'nda, 41 sporcunun mindere çıktığı 96 kilo mücadelesinde Serhat Balcı, ilk maçında Venezuellalı Luis Felipe Vıvenes Urbaneja'yı, daha sonra Tacikistanlı Rustam Iskandari'yi rahat geçen mücadelelerin ardından 2-0'lık galibiyetlerle saf dışı bıraktı. Balcı, çeyrek finalde ABD'li Jacob Stephan Varner'i de 2-0 (1-0, 1-0) mağlup ederek yarı finale yükseldi.

Serhat Balcı, şampiyonada serbest stilde bugüne kadar yapılan 4 sıklette ilk defa yarı finale yükselme başarısını yakalayan Türk sporcu oldu.

Serhat Balcı, bu başarısıyla 2012 Londra Olimpiyat Oyunları vizesini de cebine koymuş olu.
İlk turda Kanadalı rakibini rahat bir şekilde mağlup eden 66 kilo güreşçimiz Ramazan Şahin, ikinci turda Belaruslu Ali Shabanau ile karşılaştı. İlk devreyi son anlarda verdiği puanla 1-0 kaybeden Ramazan Şahin, ikinci devrede de beklenen güreşini ortaya koyamadı. İki güreşçinin de pasif mücadelesi sonrasında devre 0-0 eşitlikle sona erdi ve kura çekildi. Kura sonrası Belaruslu güreşçi avantajlı pozisyona geçti. Belaruslu güreşçinin ayağını yakaladığı Ramazan Şahin'in devreyi kazanması için 30 saniye boyunca rakibine sayı şansı vermemesi gerekiyordu. 28 saniye rakibine direnen iki dizinin yere değdiği gerekçesiyle puan Belaruslu güreşçiye verildi. Bu puanla Ramazan Şahin, mücadeleyi 2-0 kaybetmiş oldu.

İRANLI HAKEMİN YAPTIĞI !
Türk heyeti bu karara yoğun bir şekilde itiraz etti. Türk antrenörler, Ramazan Şahin'in iki dizinin yere değmesine rağmen Belaruslu güreşçinin Ramazan Şahin'i bloke edemediği gerekçesiyle puan almaması gerektiğini ve puanın Türkiye'ye verilmesini istedi. Ancak karşılaşmanın İranlı masa hakemi itirazlarI reddetti ve Ramazan Şahin, mağlup ilan edildi. Ramazan Şahin'in bu turu geçmesi halinde daha önce sürekli yendiği İranlı güreşçi ile eşleşeceği için İranlı masa hakeminin böyle bir karar verdiği iddia edildi.

Ramazan Şahin'in antrenörleri FILA Başkanı Rafael Martinetti'ye kadar şikayetlerini iletti. Sert bir şekilde itiraz eden antrenör Ishak Irbayhonov'un akredite kartının elinden alındığı öğrenildi.
İlk turda Kanadalı rakibini rahat bir şekilde mağlup eden 66 kilo güreşçimiz Ramazan Şahin, ikinci turda Belaruslu Ali Shabanau ile karşılaştı. İlk devreyi son anlarda verdiği puanla 1-0 kaybeden Ramazan Şahin, ikinci devrede de beklenen güreşini ortaya koyamadı. İki güreşçinin de pasif mücadelesi sonrasında devre 0-0 eşitlikle sona erdi ve kura çekildi. Kura sonrası Belaruslu güreşçi avantajlı pozisyona geçti. Belaruslu güreşçinin ayağını yakaladığı Ramazan Şahin'in devreyi kazanması için 30 saniye boyunca rakibine sayı şansı vermemesi gerekiyordu. 28 saniye rakibine direnen iki dizinin yere değdiği gerekçesiyle puan Belaruslu güreşçiye verildi. Bu puanla Ramazan Şahin, mücadeleyi 2-0 kaybetmiş oldu.

İRANLI HAKEMİN YAPTIĞI !
Türk heyeti bu karara yoğun bir şekilde itiraz etti. Türk antrenörler, Ramazan Şahin'in iki dizinin yere değmesine rağmen Belaruslu güreşçinin Ramazan Şahin'i bloke edemediği gerekçesiyle puan almaması gerektiğini ve puanın Türkiye'ye verilmesini istedi. Ancak karşılaşmanın İranlı masa hakemi itirazlarI reddetti ve Ramazan Şahin, mağlup ilan edildi. Ramazan Şahin'in bu turu geçmesi halinde daha önce sürekli yendiği İranlı güreşçi ile eşleşeceği için İranlı masa hakeminin böyle bir karar verdiği iddia edildi.

Ramazan Şahin'in antrenörleri FILA Başkanı Rafael Martinetti'ye kadar şikayetlerini iletti. Sert bir şekilde itiraz eden antrenör Ishak Irbayhonov'un akredite kartının elinden alındığı öğrenildi.

Sinan Erdem Spor Salonu'ndaki müsabakaların son gününde, 45 sporcunun mücadele ettiği serbest stil 74 kiloda Batuhan Demirçin ilk maçında Meksikalı Eduardo Valenciea Escoto'yı mağlup ettikten sonra, 2. turda Özbek Rashid Kurbanov ile karşı karşıya geldi. Özbek rakibi karşısında fazla varlık gösteremeyen Demirçin, müsabakadan 2-0 (2-0, 1-0) yenik ayrıldı.

Bu mağlubiyetle altın madalya şansını kaybeden Batuhan Demirçin, Özbek rakibinin final oynaması halinde, bronz madalya için repesaj maçları oynama hakkı kazanacak.
 

Çakıroğlu da kaybetti..

2011 Dünya Güreş Şampiyonası'nda serbest stil 120 kiloda Fatih Çakıroğlu, Belaruslu rakibine mağlup olarak, altın madalya şansını kaybetti.

Sinan Erdem Spor Salonu'nda 31 sporcunun yer aldığı 120 kilo mücadelesinde Çakıroğlu, Letonyalı Dimitrijs Mihailovs'u yendikten sonra, ikinci turda Belaruslu Alexei Shemarov ile karşılaştı. 0-0 biten ilk devre sonucunda bacak bağlamada kötü kura çekip rakibine 1 puan kaptıran Çakıroğlu, ikinci devre ise aldığı 1 puanla eşitliği sağladı. Uzatma devresi de 0-0 berabere tamamlanırken, kurada bacak bağlama hakkını yine Shemarov kazandı. Elde ettiği avantajla Fatih Çakıroğlu'nu minder dışına çıkarıp bastırmayı başaran Belaruslu Shemarov, müsabakayı 2-1 kazandı.
-KURA ŞANSSIZLIĞI-
120 kilonun son Avrupa şampiyonu Fatih Çakıroğlu, Shemarov karşısında kura şanssızlığı yaşadı.

Karşılaşma içinde tek teknik puanı Fatih alırken, Shemarov, hem kendi çektiği kurada, hem de Fatih Çakıroğlu'nun çektiği kurada bacak bağlamada tutma hakkını elde ederek şanslı bir galibiyete imza attı.
Çakıroğlu, maçtan sonra büyük bir üzüntü yaşarken, bir süre ayağa kalkamadı.
Fatih Çakıroğlu, Belaruslu sporcunun final oynaması halinde, bronz madalya için repesaj maçı yapmaya hak kazanacak.

-TÜRKİYE TEK ALTIN MADALYADA KALDI-
Fatih Çakıroğlu'nun da yenilgi almasıyla, 2011 Dünya Güreş Şampiyonası'nda Türkiye'nin serbest stilde altın madalya alma şansı kalmadı.
Türkiye, kendi evindeki şampiyonada tek altın madalyasını grekoromen stil 120 kiloda Rıza Kayaalp ile almıştı.
 

Dünya Güreş Şampiyonası sona erdi !

Sinan Erdem Spor Salonu'nda 105 ülkeden 858 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen organizasyonun sonunda kupa ve madalya törenin ardından, Güreş Federasyonları Birliği (FILA) bayrağı gönderden indirildi.
Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker, bayrağı, FILA Başkanı Raphael Martinetti'ye, Martinett'i de 2013'te organizasyonu düzenleyecek Macaristan heyeti adına Csaba Hegedüs'e teslim etti.
Kapanış töreni çerçevesinde, Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsünce hazırlanan ''Osmanlı kıyafetleri'' defilesi, ünlü mankenlerce, töreni izleyen yerli ve yabancı güreşseverlerin beğenisine sunuldu. Organizasyonda görev alan gönüllülere plaket verildi.
Bugün yapılan müsabakalarda Türk güreşçilerin finale çıkamaması nedeniyle tribünler büyük ölçüde boşalırken, şarkıcı Alişan, gecenin sonunda bir konser verdi.
Salonda kalan dinleyicileri selamlayan Alişan, ''Türk sporcular galiba bugün madalya kazanamamış. Bundan sonraki organizasyonda daha iyi sonuçlar almayı diliyorum. Burada madalya kazanan tüm sporcuları tebrik ediyorum'' dedi.
Alişan, kendisini dinlemek için salonda kalan İranlı güreşseverleri ve sporcuları başarıları dolayısıyla ayrıca tebrik etti. İranlı güreşseverler de Alişan'a büyük ilgi gösterdi.

-KARŞILAŞMALAR TAMAMLANDI
2011 Dünya Güreş Şampiyonası, erkekler grekoromen, serbest ile bayanlar serbest stil karşılaşmalarıyla tamamlandı.
Şampiyonada Türkiye adına en büyük başarıyı, grekoromen stil takımı 2. olarak aldı. Grekoromen stilde 7 sıklette yapılan yarışmalar sonucunda 1 altın, 1 gümüş, 2 de bronz madalya alan Türkiye, serbest stilde ise 1 gümüş madalya kazanabildi.
Türkiye, serbest stilde takım halinde 10. sırayı alırken, bayanlarda ise Türkiye 15. sırayı elde etti.

-TEK ALTINDA KALDIK-
Türkiye, şampiyonada sadece bir sıklette birinci olarak altın madalya aldı.
Grekoromen stilde 120 kilo güreşçisi Rıza Kayaalp, bütün maçlarını büyük bir üstünlükle kazanarak, altın madalya alan güreşçi oldu.
Grekoromen stil 74 kiloda Selçuk Çebi gümüş, 84 kiloda Nazmi Avluca ve 96 kiloda Cenk İldem bronz madalya kazandı.
Serbest stilde ise 96 kiloda Serhat Balcı, gümüş madalya kazandı. Türkiye böylece güreşte 5 sıklette olimpiyatlara gitmeyi garantiledi.

-GREKOROMENDE DERECEYE GİRENLER-
Grekoromen stilde dereceye giren sporcular şöyle:
55 kilo: 1- Rovshan Bayramov (Azerbaycan), 2- Elbek Tazhyieu (Belarus), 3- Bekkhan Mankiev (Rusya), 3- Shujin Li (Çin)
60 kilo: 1- Haji Omid Noroozi (İran), 2- Almat Kebispageyev (Kazakistan), 3- Zour Kuramagomedov (Rusya), 3- Ivo Angelov Serafimov (Bulgaristan)
66 kilo: 1- Saed Morad Abdvali (İran), 2- Manuchar Tskhadaia (Gürcistan), 3- Pedro Mulens Herrera (Küba), 3- Hyeon-Woo Kim (Güney Kore)
74 kilo: 1- Roman Vlasov (Rusya), 2- Selçuk Çebi (Türkiye), 3- Neven Zugaj (Hırvatistan), 3- Arsen Julfalakyan (Ermenistan)
84 kilo: 1- Alim Selimau (Belarus), 2- Damian Janikowski (Polonya) 3- Nazmi Avluca (Türkiye), 3- Rami Antero Hietaniemi (Finlandiya)
96 kilo: 1- Guri Elis (Bulgaristan), 2- Alexander Jimy Lidberg (İsveç), 3- Cenk İldem (Türkiye), 3- Rustam Totrov (Rusya)
120 kilo: 1- Rıza Kayaalp (Türkiye), 2- Mijain Lopez Nunez (Küba), 3- Nurmakhan Tinaliyev (Kazakistan), 3- Basir Asgari Darzi Babacanzadeh (İran)

-SERBEST STİLDE DERECEYE GİRENLER-
Serbest stilde dereceye giren sporcular şöyle
55 kilo: 1-Victor Lebedev (Rusya), 2- Radoslav Marinov Velikov (Bulgaristan), 3- Hassan Rahimi (İran), 3- Daulet Niyaz Bekov (Kazakistan)
60 kilo: 1- Besik Kudukhov (Rusya), 2- Franklin Gomez Matos (Porto Riko), 3- Kenichi Yumoto (Japonya), 3- Dauren Zhumagazyy (Kazakistan)
66 kilo: 1- Mehdi Taghavi Kermani (İran), 2- Tatsuhiro Yonemitsu (Japonya), 3- Cebrail Hasanov (Azerbaycan), 3- Livan Lopez Azcuy (Küba)
74 kilo: 1- Jordan Burroughs (ABD), 2- Sadegh Saeed Goudarsi (İran), 3- Ashraf Aliyev (Azerbaycan), Davit Khutsishvili (Gürcistan)
84 kilo: 1- Sharif Sharifov (Azerbaycan), 2- İbragim Aldatov (Ukrayna), 3- Albert Saritov (Rusya), 3- Dato Marsagishvili (Gürcistan)
96 kilo: 1- Reza Mohammad Ali Yazdani (İran), 2- Serhat Balcı (Türkiye), 3- Ruslan Sheikhau (Belarus), 3- Jacob Stephen Varner,(ABD)
120 kilo: 1- Alexei Shemarov (Belarus), 2- Bilyal Makhov (Rusya), 3- Cemalettin Magomedov (Azerbaycan), 3- Davit Modzmanashvili (Gürcistan)

-BAYANLAR SÜRPRİZ YAPAMADI-
Madalya almasının sürpriz sayıldığı bayanlar serbest stilde, Türk sporcular dereceye giremedi.
Türkiye, sadece 67 kiloda sadece Burcu Örskaya, bronz madalya mücadelesi yapabildi.
Bayanlarda dereceye giren sporcular şöyle:
48 kilo: 1- Hitomi Obara Sakamoto (Japonya), 2- Mariya Stadnyk (Azerbaycan), 3- Zhuldyz Eshimova Turtbayeva (Kazakistan), 3- Shasha Zhao (Çin)
51 kilo: 1- Zamira Rakhmanova (Rusya), 2- Otgontsetseg Davaasukh (Moğolistan), 3- Patimat Bagomedova (Azerbaycan), 3- Jessica Anne Marie Macdonald Bondy (Kanada)

55 Kilo: 1- Saori Yoshida (Japonya), 2- Tonya Lynn Verbeek (Kanada), 3- Tetyana Lazareva (Ukrayna), 3-Ida Theres Nerell (İsveç),
59 Kilo: 1- Ganna Vasylenko (Ukrayna), 2- Magdalena Sofia Mattsson (İsveç), 3- Takako Saito (Japonya), 3- Sona Ahmadli (Azerbaycan)
63 Kilo: 1- Kaori Icho (Japonya), 2- Marianna Sastin (Macaristan), 3- Nasanburmaa Ochirbat (Moğolistan), 3- Ruixue Jing (Çin)
67 kilo: 1- Xi Luozhuoma (Çin), 2- Oyunsuren Banzragch (Moğolistan), 3- Adeline Maria Gray (ABD), 3- Yoshike Inoue (Japonya)
72 kilo: 1- Zlateva Stanka (Bulgaristan), 2- Ekaterina Bukina (Rusya), 3- Ali Sue Bernard (ABD), 3- Vasilisa Marzaliuk (Belarus)
-GREKOROMEN STİLDE 2. OLDUK-
Dünya Şampiyonası grekoromen stilde Türkiye, 1 altın, 1 gümüş ve 2 de bronz madalya alarak takım halinde 2. oldu.

Rusya'nın 41 puanla birinci olduğu grekoromende, Türkiye 35 puanla ikinci, İran da 30 puanla 3. oldu.

-GREKOROMEN MADALYA SIRALAMASI-
Grekoromen stilde madalya sıralaması şöyle oluştu:
Ülke Altın Gümüş Bronz
1- İran 2 - 1
2- Türkiye 1 1 2
3- Belarus 1 1 -
4- Rusya 1 - 3
5- Bulgaristan 1 - 1
6- Azerbaycan 1 - -
7- Kazakistan - 1 1
7- Küba - 1 1
9- Polonya - 1 -
9- İsveç - 1 -
9- Gürcistan - 1 -
12- Çin - - 1
12- Güney Kore - - 1
12- Finlandiya - - 1
12- Hırvatistan - - 1
12- Ermenistan - - 1

-SERBESTTE TÜRKİYE 10. OLDU-
Türkiye, 1 gümüş madalyanın alındığı serbest stilde takım halinde 13 puanla ancak 10. olabildi.

Rusya'nın 43 puanla birinciliği elde ettiği serbestte, 41 puanla İran ikinci, 38 puanla ABD 3. sırayı aldı.

-SERBEST STİL MADALYA SIRALAMASI-
Serbest stilde madalya sıralaması şöyle oluştu:
Ülke Altın Gümüş Bronz
1- İran 2 1 1
2- Rusya 2 - 1
3- Azerbaycan 1 - 3
4- ABD 1 - 1
4- Belarus 1 - 1
7- Japonya - 1 1
7- Türkiye - 1 -
7- Bulgaristan - 1 -
7- Porto Riko - 1 -
7- Ukrayna - 1 -
11-Gürcistan - - 3
12-Kazakistan - - 2
13-Küba - - 1

-BAYANLARDA 15. OLDUK-
Türkiye, bayanlarda madalya alamazken, sıralamada 15. durumda yer aldı. Bayanlarda Japonya 52 puanla birinci olurken, Kanada 33 puanla ikinci, Moğolistan ise 32 puanla üçüncülüğü elde etti.

Türkiye ise 101 ülke içinde 6 puanla 15. sırayı aldı.

-BAYANLAR MADALYA SIRALAMASI-
Bayanlarda madalya sıralaması şöyle oluştu:
Ülke Altın Gümüş Bronz
1- Japonya 3 - 2
2- Rusya 1 1 -
3- Çin 1 - 2
4- Ukrayna 1 - 1
5- Bulgaristan 1 - -
6- Moğolistan - 2 1
7- Azerbaycan - 1 2
8- Kanada - 1 1
8- İsveç - 1 1
10-Macaristan - 1 -
11-ABD - - 2
12-Kazakistan - - 1
12-Belarus - - 1

-23 ÜLKE MADALYA KAZANDI-
Şampiyona boyunca grekoromen, serbest ve bayanlarda 21 sıklette 84 madalya sahibini buldu.

Şampiyonada 23 ülke madalya kazanma başarısını gösterirken, bunların içinde Porto Riko gibi ülkelerin de olması dikkati çekti.

-BELARUSLU, KURA ŞAMPİYONU OLDU-
Fatih Çakıroğlu'nu eleme turlarında saf dışı bırakan Belaruslu güreşçi Alexei Shemarov, altın madalya kazandı. Fatih ile iki kez kura çeken ve kazanan Shemarov, finale gelinceye kadar ve final maçında da rakiplerini bacak bağlama kurasını kazanarak elde etti. Belaruslu, güreşçi böylece adeta kura şampiyonu oldu.

Öte yandan, Fatih Çakıroğlu'nun Belaruslu sporcuya kura ile kaybetmesinin ardından sinirlenerek soyunma odalarının kapısını yumrukladığı, o anda orada bulunan babasının ise kendisine ''Güreş minderde yapılıyor, orada kazanacaksın'' diye nasihat ettiği öğrenildi.

-HAFTA SONU TRİBÜNLER DOLDU-
Hafta içinde fazla ilgi görmeyen Dünya Güreş Şampiyonası'nda tribünler doldu.

Tatil günü olması nedeniyle Türk güreşseverler, maçlara büyük ilgi gösterdiler. Ancak, son gün Türk güreşçilerin başarısız olması, sporseverlerin moralini bozdu.
Bilet gelirlerinin Somali'ye gönderileceği organizasyonda, ne kadar bilet satıldığının henüz belli olmadığı kaydedildi. Satılan bilet sayısının, yarın Biletix tarafından, Güreş Federasyonu'na bildirileceği açıklandı.
 


 


GREKOROMEN
55 kilo: Ayhan Karakuş, 22 yaşında, üniversitede okuyor, Gençler Avrupa 2’ncisi
60 kilo: Mustafa Sağlam, 23 yaşında, üniversitede okuyor, Büyükler Avrupa 3’ncüsü
66 kilo Şeref Tüfenk, 28 yaşında, üniversite mezunu. Büyükler Avrupa 2’ncisi
74 kilo: Selçuk Çebi, 29 yaşında, üniversitede okuyor, 2 kez Büyükler Dünya Şampiyonu
84 kilo: Nazmi Avluca, 35 yaşında, üniversite mezunu, Büyüklerde 2 kez Dünya, 4 kez Avrupa Şampiyonu
96 kilo: Cenk İldem, 25 yaşında, beden eğitimi öğretmeni, Büyükler Avrupa 3’ncüsü
120 kilo: Rıza Kayaalp, 22 yaşında, üniversitede okuyor, Büyükler Avrupa Şampiyonu

DÜNYA ŞAMPİYONLARI:
Grekoromen:
Muharrem Candaş (1950), Kazım Ayvaz (1958 ve 1962), Rıza Doğan (1958), Tevfik Kış (1962 ve 1963), Sırrı Acar (1967), Hamza Yerlikaya (1993, 1995 ve 2005), Şeref Eroğlu (1997), Ercan Yıldız (1997), Hakkı Başar (1995) Nazmi Avluca (1999), Mehmet Özal (2002)

  Hamza Yerlikaya (2005) Selçuk Çebi (2009), Nazmi Avluca (2009), Selçuk Çebi (2010)

Grekoromen stilde ise ilk olarak 1950'de İsveç'in başkenti Stockholm'de Muharrem Candaş ile dünya şampiyonu çıkaran Türkiye, son altın madalyasını 2005 yılında Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de Hamza Yerlikaya ile elde etti.
Türkiye, grekoromen stilde 1950'den 1958'e 8 yıl ve 1967'den 1993'e 26 yıl dünya şampiyonu çıkaramazken, serbest stilde de 1970-1993 yılları arasında altın madalyaya hasret kaldı

TAKIM ŞAMPİYONLUKLARIMIZ

2006-2009 İKİ KEZ Dünya şampiyonu olduk

Gr.romen Dünya şampiyonluğu ferdi rekortmen : Hamza Yerlikaya (3 Kez), Selçuk Çebi (2 Kez), Tevfki Kış (2 Kez)

 


BAYANLAR
48 kilo: Burcu Kebiç, 21 yaşında, üniversitede okuyor
51 kilo: Sümeyye Sezer, 20 yaşında, Gençler Dünya 3’ncüsü
55 kilo: Emriye Musta, 23 yaşında, beden eğitimi öğretmeni, Gençler Dünya Şampiyonu
59 kilo: Leyla Metin, 23 yaşında, üniversite mezunu, Gençler Dünya 7’ncisi
63 kilo: Muhçu Hatun, 25 yaşında, üniversitede okuyor, UNIVERSIADE 2’ncisi
67 kilo: Burcu Örskaya, 23 yaşında, üniversitede okuyor, Büyükler Dünya 7’ncisi
72 kilo: Simge Yılmaz, 23 yaşında, üniversite mezunu, Gençler Dünya Şampiyonu

 

 

DÜNYA SERBEST VE GREKOROMEN GÜREŞ ŞAMPİYONASI

12-18 EYLÜL-2011 İSTANBUL

Sinan Erdem Spor Salonu

ŞAMPİYONA PROGRAMI

PROGRAM

 09.09.2011 CUMA

 

Kafilelerin Gelişi

10.09.2011CUMARTESİ

09:00-15:00

Tıp ve Bilim Kongresi

11.09.2011 PAZAR

09:00-12:00

Olağanüstü Kongre ve FILA Takvim Toplantısı Teknik Toplantı

12:00’a kadar

Son kayıtlar – Greko-Romen 55-66-96 kg

13:00-17:00

Hakem Toplantısı

17:30-18:30

Sağlık kontrolü – Greko-Romen 55-66-96 kg

18:30-19:00

Tartı – Greko-Romen 55-66-96 kg

12.09.2011PAZARTESİ

12:00’a kadar

Son kayıtlar – Greko-Romen  60-84-120 kg

13:30-18:30

Eleme turları ve Repechage müsabakaları  Greko 55-84-120 kg

17:00-18:00

Sağlık kontrolü – Greko-Romen 60-84-120 kg

18:00-18:30

Tartı– Greko-Romen 60-84-120 kg

18:30-19:30

Açılış töreni

19:30-21:30

Finaller – Greko 55-66-96 kg Ödül töreni

13.09.2011SALI

12:00’a kadar

Son kayıtlar – Greko 74 kg ve Kadınlar 48-51 kg

14:00-19:00

Eleme turları ve Repechage müsabakaları Greko 60-84-120 kg

17:30-18:30

Sağlık kontrolü – Greko 74 kg ve  Kadınlar 48-51 kg

18:30-19:00

Tartı – Greko-Romen 74 kg ve Kadınlar 48-51 kg

19:30-21:30

Finaller – Greko  60-84-120 kg Ödül töreni

14.09.2011ÇARŞAMBA

12:00’a kadar

Son kayıtlar – Kadınlar 55-59-63 kg

14:00-19:00

Eleme turları ve Repechage müsabakaları

Greko-Romen 74 kg ve Kadınlar 48-51 kg

17:30-18:30

Sağlık kontrolü – Kadınlar 55-59-63 kg

18:30-19:00

Tartı – Kadınlar 55-59-63 kg

19:30-21:30

Finaller 74 kg ve Kadınlar 48-51 kg  Ödül töreni

 

 

15.09.2011PERŞEMBE

12:00’a kadar

Son kayıtlar – Kadınlar 67-72 kg ve Serbest 55 kg

14:00-19:00

Eleme turları ve Repechage müsabakaları 

Kadınlar 55-59-63 kg

17:30-18:30

Sağlık kontrolü – Kadınlar 67-72 kg ve Serbest 55 kg

18:30-19:00

Tartı – Kadınlar 67-72 kg ve Serbest 55 kg

19:30-21:30

Finaller – Kadınlar 55-59-63 kg

Ödül töreni

16.09.2011CUMA

12:00’a kadar

Son kayıtlar – Serbest 60-84-96 kg

14:00-19:00

Eleme turları ve Repechage müsabakaları

Kadınlar 67-72 kg ve Serbest 55 kg

17:30-18:30

Sağlık kontrolü – Serbest 60-84-96 kg

18:30-19:00

Tartı – Serbest 60-84-96 kg

19:30-21:30

Finaller – Kadınlar 67-72 kg ve Serbest 55 kg

Ödül töreni

17.09.2011 CUMARTESİ

12:00’a kadar

Son kayıtlar – Serbest 66-74-120 kg

14:00-19:00

Eleme turları ve Repechage müsabakaları

Serbest 60-84-96 kg

17:30-18:30

Sağlık kontrolü – Serbest 66-74-120 kg

18:30-19:00

Tartı– Serbest 66-74-120 kg

19:30-21:30

Finaller – Serbest 60-84-96 kg

Ödül töreni

18.09.2011PAZAR

14:00-19:00

Eleme turları ve Repechage müsabakaları

Serbest 66-74-120 kg

19:30-21:30

Finaller – Serbest 66-74-120 kg